Python Kütüphane

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Ben Elektrik Elektronik Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim bu yüzden pythonun makine öğrenmesi üzerine uzmanlaşmak istiyorum o yüzden gerekli kütüphaneleri içinde barındırdığını söylen Ek-1 ’ deki siteden WinPython exe sini kurdum ama bu exe ile beraberinde hangi kütüphanelerin geldiğini nereden ve nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız müteşekkir olurum.
https://yapayanlak.blogspot.com/2017/07/makine-ogrenmesi-icin-windowsta-python.html

İyi akşamlar.

Aşağıdaki linkte WinPython 3.8.5.0cod sürümüne ait notlar bulunuyor.

Eğer sizin kullandığınız sürüm farklıysa, GitHub'dan kullandığınız sürüme ait notlara bakabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim ama benim istediğim kütüphaneyi karşılamıyormuş ben sklearn kütüphanesini eklerken hata ile karşılaşıyorum acaba nasıl yükleyebilirim bir bilginiz var mı?

Normalde scikit-learn kütüphanesinin şöyle yüklenebilir olması gerekiyor.

pip install scikit-learn

installing build dependencies kısmında hata veriyor

Nasıl bir hata veriyor?

Numpy nin dosyaları bulunamadı diye bir sürü alt alta uzun hata kodları farenin tekerleğini 5 defa uzun döndürmeyle ulaşılacak uzunlukta hata kodları veriyor ve çoğu da dosya bulunamadı tarzında halbuki numpy yüklü

Farenin tekerleğini 5 defa döndürecek kadar uzun olan hata çıktısına bakmak belki sorunu anlamamıza yardımcı olurdu.

Şuradan sisteminize uygun olan scikit-learn'i kurmayı deneyin:

Hata kodları bunlar atlamış olabilirmn biraz

Tamam. scikit-learn, kurulabilmesi için Visual Studio Build Tools'a ihtiyaç duyuyor. Ya Visual Studio Build Tools'u, ya da bir önceki mesajımda paylaştığım linkte yer alan binary dosyasını indirmeniz gerekiyor.

1 Beğeni

Sağolun acaba sürüm uyşmamazlığı olur mu?

Bilmiyorum, denemeniz lazım.

1 Beğeni

Her şey için sağolun

Rica ederim, kolay gelsin.

1 Beğeni

Bu hatalari bu soruyu sorarken yardim alabil diye veriyor. Nereyi ayiklaman gerektigini bilmiyorsan tamamini yollamalisin. Tercihen istenmeden.

Yaziyi ekran goruntusu degil, yazi olarak yollamalisin.

Bu problem de ortadan kalkar. Ayrica cok daha az ugrasmis olursun.

Burada bir “nasil teknik soru sorulur” ogretme firsati kacmis :frowning:

1 Beğeni

Komut istemindeki hata kodlarının kopyalarını alamadım o yüzden ekran görüntüsü atmak zorunda kaldım yoksa dediğiniz gibi ekran görüntüsü ile uğraşmaktansa hata kodlarını buraya yapıştırmaya çalıştım eğer komut istemindeki hata kodlarının kopyasını almasını öğretirseniz bir dahaki sefere öyle yaparım ve bur arada sorunum halâ devam ediyor :sweat_smile:

1 Beğeni

Sen yine de telafi etmeye çalışmışsın. :clap: Kaçan fırsatı telafi eder mi emin değilim ama belirttiğin hususlara ilaveten arkadaşa bazı hatırlatmalarda bulunabilirim sanırım.

C ile yazılmış bazı kütüphaneler bir C derleyicisi gerektirir. Visual Studio böyle bir derleyici sağlar. İndirmeye çalıştığınız scikit-learn kütüphanesi de Python, Cython, C, C++ ile yazılmış bu yüzden kurulumu esnasında bir C++ derleyicisine ihtiyaç duyuyor. Derleyicinin bulunduğu Visual Studio Build Tools, Visual Studio ile birlikte geliyor ve Visual Studio’nun da boyutu bir hayli fazla.

Sizinle paylaştığım site, Windows için Python’ın resmi olmayan kütüphane deposu. Yüklenebilmesi için derleyiciye ihtiyaç duyan bazı kütüphanelerin binary dosyalarını paylaşıyorlar, böylece sisteme derleyiciyi kurmadan kütüphaneyi kurabiliyorsunuz.

Doğrusu cmd, çok da kullanıcı dostu bir konsol değil. cmd yerine Powershell’i deneyebilirsiniz. cmd ekranındaki metni kopyalamak için, ekranın her hangi bir yerinde farenin sağ click tuşuna basarak İşaretle seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Sonra kopyalacağınız metni seçiyorsunuz. Seçimi yaptıktan sonra Enter tuşuna basarsanız, metin kopyalanmış olur.

Bu sorun neyle alakalı?

1 Beğeni

sklearn kurulumu ile alâkalı arkadaşın bana vermiş olduğu sitedeki visual tools kitlerinden baştan 4 tanesini kurmaya çalıştım ama kuramadım hata olarak ne verdiğini göremeden kapatıyor kendisini

Sizinle paylaştığım siteden scikit-learn’i indirip kurmadınız mı?

Bu arada kusura bakmayın size scikit-learn’i nasıl indireceğinizi söyledim ama nasıl kuracağınızı söylemedim.

Archived: Python Extension Packages for Windows - Christoph Gohlke adresinden sisteminize uygun olan scikit-learn’i indiriyorsunuz.

Mesela inen dosya şu olsun: scikit_learn‑0.23.2‑cp38‑cp38‑win_amd64.whl

Sonra da bu dosyanın indiği klasöre gidip orada komut satırını açıyorsunuz ve aşağıdaki komutu yazıyorsunuz:

pip install scikit_learn‑0.23.2‑cp38‑cp38‑win_amd64.whl
1 Beğeni