Python Liste ve tkinter kullanarak uygulama yapmada sorun

Merhaba, yazdıgın şehirin plakasını bulan bir yazılım yaptım,shellde çalışıyor ama tkinter ile nasıl birleştireceğimi hiçbiryerde bulamadım. Şehrin plakasını yazıp butona basınca sehirin ismi çıksın istıyorum. Şuanlık kodlarım bunlar,yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

sehirler=["","Adana", "Adıyaman", "Afyon", "Ağrı", "Amasya", "Ankara", "Antalya", "Artvin", "Aydın", "Balıkesir", "Bilecik", "Bingöl", "Bitlis", "Bolu", "Burdur", "Bursa", "Çanakkale", "Çankırı", "Çorum", "Denizli", "Diyarbakır", "Edirne", "Elazığ", "Erzincan", "Erzurum", "Eskişehir", "Gaziantep", "Giresun", "Gümüşhane", "Hakkari", "Hatay", "Isparta", "İçel (Mersin)", "İstanbul", "İzmir", "Kars", "Kastamonu", "Kayseri", "Kırklareli", "Kırşehir", "Kocaeli", "Konya", "Kütahya", "Malatya", "Manisa", "Kahramanmaraş", "Mardin", "Muğla", "Muş", "Nevşehir", "Niğde", "Ordu", "Rize", "Sakarya", "Samsun", "Siirt", "Sinop", "Sivas", "Tekirdağ", "Tokat", "Trabzon", "Tunceli", "Şanlıurfa", "Uşak", "Van", "Yozgat", "Zonguldak", "Aksaray", "Bayburt", "Karaman", "Kırıkkale", "Batman", "Şırnak", "Bartın", "Ardahan", "Iğdır", "Yalova", "Karabük", "Kilis", "Osmaniye", "Düzce"
]

plakanız =int(input("Plakanız nedir?: "))
print (sehirler[plakanız])

Siz ne denediniz bunu arayüzlü bir şekilde yapmak çin? Hiçbiryerde bulamadım demişsiniz nerede nasıl aradınız acaba? Tkinterda pencere oluşturacaksınız 1 tane buton 1 tane label 1 tane entry butona basınca entry deki değeri al listenin bu indexteki elemanını bul labele yazdır. Bırak yabancı dillerde arama yapmayı türkçe bile arasanız nasıl yapılacağınızı bulurdunuz.

@makalidap indexteki elemanı labele yazdırmayı yapamadım. nasıl bir kod kullanabilirim?

Google kullanmayı denemelisiniz bence

Merhaba,
İstediğini yapacak kodun en kaba hali aşağıdadır.
Kodun geliştirilmesi gereken çok noktası var.
Örneğin arama kısmına harf ya da 81’den büyük değer yazarsan doğru çalışmaz, hata verir.
Bu ve benzeri kontrolleri sen eklemelisin.

Düşün bakalım;

• Sehirler Listesine neden boş değerle başladın? İlk indeks 0 (sıfır) ama bunu kendi kodunda şu şekilde yazamaz mıydın?
print (sehirler[plakanız + 1])
  • Sehirleri saklamak için Neden Liste yapısı kullandın.? Tuple(Demet), Dictionary(Sözlükler) ya da Set kullanamaz mıydın? Artısı, Eksisi nedir?

Umarım bu kod, bu konuda kendini geliştirmen adına ilk adımlar olur.

Kaynak;

#!/usr/bin/python

import tkinter

pencere = tkinter.Tk() 
pencere.title("Şehir Bul")
pencere.geometry("250x100")

uygulama = tkinter.Frame(pencere)
uygulama.grid()

sehirler=["","Adana", "Adıyaman", "Afyon", "Ağrı", "Amasya", "Ankara", "Antalya", "Artvin", "Aydın", "Balıkesir", "Bilecik", "Bingöl", "Bitlis", "Bolu", "Burdur", "Bursa", "Çanakkale", "Çankırı", "Çorum", "Denizli", "Diyarbakır", "Edirne", "Elazığ", "Erzincan", "Erzurum", "Eskişehir", "Gaziantep", "Giresun", "Gümüşhane", "Hakkari", "Hatay", "Isparta", "İçel (Mersin)", "İstanbul", "İzmir", "Kars", "Kastamonu", "Kayseri", "Kırklareli", "Kırşehir", "Kocaeli", "Konya", "Kütahya", "Malatya", "Manisa", "Kahramanmaraş", "Mardin", "Muğla", "Muş", "Nevşehir", "Niğde", "Ordu", "Rize", "Sakarya", "Samsun", "Siirt", "Sinop", "Sivas", "Tekirdağ", "Tokat", "Trabzon", "Tunceli", "Şanlıurfa", "Uşak", "Van", "Yozgat", "Zonguldak", "Aksaray", "Bayburt", "Karaman", "Kırıkkale", "Batman", "Şırnak", "Bartın", "Ardahan", "Iğdır", "Yalova", "Karabük", "Kilis", "Osmaniye", "Düzce"]

# Plaka yazılacak Entry.
plaka = tkinter.Entry(uygulama)
plaka.grid()

# Sonucu görüntüleyecek Label (Etiket) bölümü
etiket = tkinter.Label(uygulama,text=" ")
etiket.grid()

def bul():
    etiket.config(text = sehirler[int(plaka.get())])

# Bul buttonu 
button = tkinter.Button(uygulama, text = "BUL" , width=30,height=2, command=bul)
button.grid()

pencere.mainloop()

Ekran görüntüsü;
Ekran Görüntüsü - 2023-05-09 20-17-30

Sözlük veri tipi de kullanılabilir.

Çok teşekkür ederim. İyi günler