Python listeden öğe silmek

Kelime=12.abi,123.gel
Sil=kelime.replace(‘1’,’’)
Print(sil)
bu yöntemle oldu silmek için ama replaceye 2 ve nokta koydum hata verdi.
…bu kelimelerin rakam ve nokta işaretlerini nasıl kaldırabilirim.

Ben sanırım yazdığınızdan pek bir şey anlamadım. Anladığım kadarıyla ‘kelime’ adlı bir değişken var ve buna ‘12’ sayısını atadık. ‘123.gel’ kısmını anlamadım. ’ sil=kelime.replace(‘1’,") 'yazmışsın. Burada ‘kelime’ adlı değişkene ‘replace’ metodunu uygulayamazsın. Çünkü bu değişken içerisinde tam sayı barındırıyor. Ve ayrıca ’ replace(‘1’,") ’ kısmında tırnak işaretini fazladan koymuşsun. Sanırım Python dökümanlarına daha çok çalışmalısın. Buradan Türkçe belgelere ulaşabilirsin.

Sanırım biraz anladım gibi. Sadece bu kelime için;
kelime=“12.abi,123.gel” # replace metodu karakter dizilerine uygulanabilir. Karakter
dizisi olması için ‘kelime=’ den sonra tırnak işaretleri içerisine değerleri yazdım.
kelime=kelime.replace(“12.”,"") # “12.” karakterlerinin yerine “” koyduk ve kelimeye atadık.
kelime=kelime.replace(",123.","") # “,123.” karakterlerinin yerine “” koyduk ve kelimeye atadık.
print(kelime) # kelime değişkenini çıktı olarak veriyoruz.
kodları ile halledebilirsin.

amacım sayı ile bitişik olan kelimeyi sayıdan ayırma.

kelime="14.ali"
kelime_sil=kelime.replace("1"," ")
print(kelime_sil)

Bu kod replace kısmında 1 tanıyor ve içi boş tırnak ile siliyor.Benim istediğim o bir yerine 1 den 0 a kadar rakamları yazmak ve kelimeleri sayıdan ayırmak.
Fakat 1 yanına ikinci öğeyi koyunca silmiyor.

anladığım kadarı ile :

kelime="14.ali"

for i in [1,2,3,4,5,6,7,8,9,0]:
    kelime=kelime.replace(str(i),"")

print(kelime)

evet tam istediğim gibi ama noktayıda silmeli…

diziye nokta eklersek oda gider.

kelime="14.ali"

for i in [1,2,3,4,5,6,7,8,9,0,"."]:
    kelime=kelime.replace(str(i),"")

print(kelime)

Regular Expression yani re modülü ile bir metin içerisindeki belirli bir desendeki içerikleri ayıklayabilirsin. Şurada re modülünün kullanışlı methodlarını anlatmıştım bakabilirsiniz.