Python mobil uygulama üzerinde neden Tkinter alngılanmıyor?

Çünkü QPython Tkinter’i henüz desteklemiyor. Mobil uygulama yapmak istiyorsanız kivy’yi deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Çünkü qpython indirilirken tkinter indirilmiyor. İndirilse bile @dildeolupbiten in de dediği gibi desteklenmiyor.

Marketten Pydroid uygulamasını indirin. Pydroid destekliyor…

Pydroid, Android uygulama yapmak için kullanılabiliyor mu? Yoksa Android üzerinde masaüstü uygulama yapmaya mı yarıyor?

Pydroid, Android üzerinde çalışan gelişmiş bir Python IDE uygulamasıdır. Bu uygulama ile hem Kivy ile mobil uygulama, hemde Tkinter ile masaüstü uygulama kodlayıb önizleyebilirsiniz. Tabi bunlara kodların paketlenip uygulama haline getirilmesi dahil değil. Ben şahsen uygulamanın telefon ekranında nasıl göründüğünü bire bir test etmek için uygulamalarımı pc yerine kendi telefonumda Pydroid ile kodluyorum. Paketleme işini de sanal sunucu üzerinden Buildozer ile yapıyorum.

Buraya örnek bir Tkinter kodu bırakıyorum. Uygulamayı indirip kendiniz de deneyebilirsiniz.

from tkinter import *
from tkinter.filedialog import *
from tkinter.messagebox import *
from tkinter.font import Font
from tkinter.scrolledtext import *
import file_menu
import edit_menu
import format_menu
import help_menu

root = Tk()

root.title("Text Editor-Untiltled")
root.geometry("300x250+300+300")
root.minsize(width=400, height=400)

text = ScrolledText(root, state='normal', height=400, width=400, wrap='word', pady=2, padx=3, undo=True)
text.pack(fill=Y, expand=1)
text.focus_set()

menubar = Menu(root)

file_menu.main(root, text, menubar)
edit_menu.main(root, text, menubar)
format_menu.main(root, text, menubar)
help_menu.main(root, text, menubar)
root.mainloop()
1 Beğeni

Bu görüntü kendi telefonumdan Pydroid ile Tkinter çalıştırırken ss aldım

2 Beğeni

siz hangi pydroidi kullanıyorsunuz ben pydroid 3 ile tkinter modulünü bulamadım

Bende Pydroid 3 kullanıyorum. modülü yüklemenize gerek yok zaten yüklü olarak geliyor. Ugulamanız güncel değilse güncelleyin sonta yukarıda örnek olarak verdiğim kodu çalıştırın, çalıştığını göreceksiniz.

1 Beğeni

Güncel değilmiş demek ki pydroide tkinteri yeni eklemişler.
Teşekkürler

yazdığınız kodlar arasındaki import file_menu ve sonrakilerde böyle bir modül bulunamadı hatası veriyor

Muhtemelen @Ethnic Bey ikinci bir script yazıp onu içe aktarmıştır.

Kolay gelsin :slight_smile:

Benim hatam. Ben daha önce Tkinter kullanmadım fakat pydroid 3’e eklendiğini biliyordum. Forumda sorulduğunu görünce yazmak istedim. yukardaki örneğin tek başına çalışmadığını şimdi bende deneyerek öğrendim. :slight_smile:

Ben bu örneği yine Pydroid de “Samples” yani örnekler menusünden indirmiştim, orda çalışması için gerekli diğer modüllerde sdcard/android/pydorid3/files klasöründe bulunuyor.

ama aşağıdaki kod çalışır, bunu deneyin.

from tkinter import Tk, Label, Button, Entry

class Root(Tk):
    def __init__(self):
        super().__init__()
        self.title_label = Label(self, text="A simple eval-based calculator, \nnot for production usage :)")
        self.title_label.pack()
        self.entry = Entry(self)
        self.entry.pack()
        self.entry.insert(0, "1+2")
        self.label = Label(self, text="")
        self.label.pack()
        self.button = Button(self, text="Compute", command=self.onclick)
        self.button.pack()

def onclick(self):
        self.label.configure(text=str(eval(self.entry.get())))

root = Root()
root.mainloop()

Pydroid üzerinde yazdığınız programı, nasıl android için inşa yaptığınızı anlatabilirmisiniz?
Bunu yine android telefon yada tabletten inşa edebiliyormuyuz yoksa yine bilgisayar mı gerekli.

Ben Pydroid üzerinden tkinter kullanan uygulamamı açamadım.