Python neden çok kullanılıyor

merhaba arkadaşlar
python neden bu kadar çok kullanılıyor aslına bakarsanız forumda açılan konuların 10 9u python etiketli oluyor bunun sebebi pythonun sevilmesi ama neden seviliyor neden python

Siz, Python’u seviyormusunuz?

Eğer öyleyse, neden?

ben pythonu sevip sevmediğimi bilmiyorum çünkü daha çok fazla programlama dili bilmiyorum yani şuan pythonu sevsem bile belki önüme öyle bir dil çıkacak ki beni pythona düşman edecek ayrıca pythonu sizce neden insanlar seviyor diye sordum

Çok basit ve esnek olduğu için olabilir mi sizce?

Bana sorarsanız, Python bir kısayol gibi;

Çünkü: temeli olan C, söz dizimi biraz ağır bir dil;
Oysa Python’un sözdizimi çok basit.

Sonuç ise: Python ile yazılan basit bir kod, C’de daha uzun olduğu için, programcı: "ya bu da aynı işi yapıyor, bu da. E, ben niye daha uzun sözdizimi ile uğraşayım?" deyip; Python’u seçiyor. Bu arada… sözdizimi basit diye bir işe yaramaz sanmayın; C’den aşağı kalır yanı yok.

Ki, bu onlarca sebepten biri.

Mesela, Vikipedi’ye göre Python:

“Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.”

1 Beğeni

Bunun sebebi istihza. Firat hoca Python icin Turkce dokumanlar hazirlayip bir de forumunu kurdu, haliyle forum da Python kullanicilarini iceriyordu. Sonra o forum buraya tasindi.

1 Beğeni

Peki, Python’u sevmemenize sebep olan bir şeye denk geldiniz mi?

Mesela, ben bi aralar, web sitelerine sarmıştım; PHP’ile uğraşa uğraşa bi arpa boyu yol alamadım.

Bundan tam 14 gün önce, Web.py keşfettim.
Ve bu hevesim tekrar canlandı; -tabi eski bilgilerimle de- o zamamlar yapmaya çalışıp yapamadığım, web sitesinin taslağı duruyor elimde…

Hemde o, zamanlar olmadığı kadar stabil ve düzenlemesi kolay.

O, biraz mucize olur. :slight_smile:

niye ki php çok da zor değil bir ara ben de öğrenmeye çalışmıştım

python kolay bir dile(yazım açısından) o yüzden başlangıç için iyi fakat makine diline uzak olması aynı zamanda onu yavaşlatıyor
resim

2 Beğeni

Sadece, offline dokümanları kaşılaştırsak:
||İndirirken|Klasöre çıkartınca|
|-|-|-|-|-|
|Python 3.9.1|10 MB|48 MB|
|PHP 8.0.0|11 MB|~95 MB|

Çıktı komutları:

echo Bir veya daha fazla dizgeyi çıktılar
print Bir dizge çıktılar
printf() Biçemli bir dizge çıktılar
flush() Çıktı tamponunu boşaltır

Yani bana göre, gereksiz kalabalık yapan bir sürü; deyim, fonksyon, parantez var.

Python’da da pek çok fonksiyon, sınıf var ama çoğu standart kütüphanede, derli toplu.

kolay, basit ve ilk göz ağrım olduğu için seviyorum

tampon mu temporary olmasın o?
:confused:

Tampon Buffer oluyor. Temporary baska bir sey.

bilmem tuhaf geldi ismi o yüzden öyle bir tahmin yaptım

Bilmiyorum, PHP’nin sitesinde öyle yazıyordu.

Kime göre neye göre? Burada öyle olmasının cevabını yukarıda vermişler. Ama onun dışında Stackoverflow’daki istatistiklere göre en çok sevilen dil Rust, en popüler dil Javascript.

Büyüme oranlarınıda dikkate almalıyız Python geçen yıl %9 büyümüş Javascript ise %4

Aslında sevmek ile alakası olduğunu düşünmüyorum ben kolay bir dil diye programlamaya python ile başladım

bence de bir dili sevmek onunla karı koca hayatı yaşamak çok doğru değil aslında(söylüyorum ama keşke uygulayabilsem) mesela diyelim ki pythonu çok seviyorsunuz her projeyi onunla yapmak istiyorsunuz o zaman bir çok projeniz çok kötü olur çünkü pythonun iyi olduğu alanlar var kötü olduğu alanlar var mesela şimdi kalkıpta python ile bir exe dosyası yaparsanız çok kötü olur çünkü python ile yapılıp derlenmiş exe dosyaları kaplumbağalarla koşu yarışı yapıp kazandım diye sevinir. kendimden biliyorum yahu bir exe dosyası iki kere tıklandıktan bir dakika sonra açılır mı

Dosyanın açılması sizin o anki bilgisayar kaynak kullanımlarına bağımlı. Kötü bir C kodu, iyi yazılmış Python kodundan daha yavaştır.

Kim para kazanabileceği/kazandığı bir dili sevmez ki?

1 Beğeni