Python Networkteki Switchlere Otomatik Bağlanma Nasıl Yapılır

Merhaba mevcut çalıştığım iş yerinde networkde 108 tane switch bulunmakta ve bunların aylık configlerini yedeklememiz gerekmekte önceden böyle birşey yapmıyorduk araştırma yaptım fakat pythonda Switch-case çıkıp durdu önüme switchlere bağlanıp içindeki configirasyonları otomatik çekicek bir proje yapma kararı aldım fakat doğru kütüphaneyi bulamadım bunun için bir kütüphane yada method varmıdır şimdiden teşekkürler

bkz: Soru Sorarken Sıkça Düşülen Hatalar #11

Switch’lerde (biligim kadariyla) bir “konfigurasyon yedekleme” standardi yok. O yuzden bir “switch konfigurasyonu yedekleme” kutuphanesi bulmaniz zor. Belki “CISCO Z serisi switch’lerin arayuzu ile konusma” kutuphanesi olabilir.

Veya baska bir yaklasim da configleri elle yedekleme surecini inceleyip aynisini kod ile yapacak bir sistem gelistirmek.

HP marka 5130 model switch kullanıyoruz aslında marka modelin fazla bir önemi yok sadece benim switchlere bağlanıp komut göndermemi request , response almamı sağlıycak bir kütüphane varmı yoksa bunu requests ile çözebilirmiyim

hiçbir fikrim yok konuyla alakalı googleda ufak bir arama yaptım telnetlib modülü çıktı karşıma işinize yarayabilir sanırım

Bilmiyorum, switch’lere nasil baglanip request, response aliyorsunuz? HTTP mi?

1 Beğeni

biraz baktım müsait vakitte hem detaylı inceliycem hemde test edicem teşekkürler hocam

1 Beğeni

Yani bağlantıyı Telnet ile yapabiliyoruz diye hatırlıyorum. Bağlandıktan sonra, yine hatırladığım kadarıyla configure terminal gibi komutlarla arayüzde konfigurasyonları yazdırıyorduk. Yani, telnet ile bağlandıktan sonra komut göndererek, komut çıktısını alıp saklayabilirsiniz. Kullandığınız switch, ios işletim sistemi, ağın durumu vs durumlara bağlı olarak aşağıdaki linklerde yer alan scriptleri özelleştirebilirsiniz bence.

1 Beğeni

teşekkürler hocam telneti buldumama bu dökümanı görmemiştim bunuda inceliycem

1 Beğeni