Python öğrenirken hangi yolu takip etmek doğrudur?

Ben Harita mühendisiyim, hobi olarak Python öğreniyorum istihza-yazbel sitesinden fakat baya uzun o adımları takip ederek bitirmeli miyim yoksa görüntü işleme için belli bir adıma gelip örnek projeler üzerinde mi çalışmak gerek ?

Merhaba, hoş geldiniz.

Görüntü işlemek için bazı kütüphaneler kullanmanız gerekecek. Ve bu kütüphanelerde birçok fonksiyon, sınıf ve değişken yer aldığını göreceksiniz. Bazı eğitimler, dokümanlar yardımıyla bu sınıf, fonksiyon veya değişkenlerin neler olduğunu ve hangi amaçla kullanıldıklarını öğrenebilirsiniz. Ama belirli bir işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken işlem şemasını nasıl oluşturacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. İşlem şemasının bir adımında belki o an elinize olan veriyi değiştirmeniz veya sadeleştirmeniz gerekebilir. Veya işlem şemasındaki bir adımı daha uygun bir hale getirmeniz gerekebilir. Veya bazen bir yerlerde döngü, fonksiyon ve/veya değişik veri tiplerini kullanmanız gerekebilir. Böyle durumlarda üzerinde çalıştığınız verinin tipinin ne olduğunu, bu veri tipinin hangi metotları olduğunu ve bu metotlarla neler yapılabileceğini öğrenmiş olmanız, programlarınızı daha hızlı bir şekilde tasarlamanızı sağlar.

Özetle, en azından Python’daki temel veri tiplerini ve bunların metotlarını, parametre alan veya almayan fonksiyonları, döngü ve koşul deyimlerini öğrenmiş ve bütün bu öğrendiklerinizi uygun bir şekilde bir araya getirerek amacınıza uygun bir işlem şeması oluşturabiliyor olmanız gerekiyor. Aksi halde, atlamış olduğunuz temel programlama kavramlarından bazılarına geri dönüp eksiğinizin olduğu konuları çalışmak zorunda kalırsınız.

Nasıl bir yol izleyeceğiniz size bağlı. Benim naçizane tavsiyem, bir kütüphanenin ne anlama geldiğini, içinde aşağı yukarı neler olabileceğini öğrenmeden herhangi bir kütüphane ile ilgilenmemeniz yönünde.

ben proje yaparak bağımsız bir biçimde öğrenmiştim çünkü hata gördüğümde araştırıp bulduğumda daha kalıcı oluyor

1 Beğeni

Hobin nedir? Baya uzun o adimlari takip ederek bitirmek mi yoksa goruntu isleme icin belli bir adima gelip ornek projeler ustunde calismak mi? Belirli bir amactan bahsetmedigin icin yol gosteremeyiz.

Kaldi ki, ogrenim iceren bir yolu gostermek de zor. Herkesin kendi ogrenme bicimi var. Girit’in bitki ortusunu ogrenmek istesen kutuphaneye mi gidersin, Girit’e gidip koy koy gezer misin, yerlileriyle mi konusursun yoksa etrafindaki cograyfa hocalariyla roportaj mi yaparsin?

Hocam kızmayın bilmediğimden sordum zaten. Yukarıda arkadaşın dediği gibi istihza-yazbel dökümanını elimden geldiğince anlayarak bitirip sonra bir kütüphane üzerinde daha ayrıntılı çalışacağım. Teşekkür ederim.
yanlış yere yazdım sanırım :slight_smile: “aib” adlı arkadaşa cevap vermiştim, neyse sizde gemiştiniz zaten içinde. Size de yol gösterdiğiniz için ayrıca Teşekkür ederim.

Bu mesaj bana yazıldıysa, kızmadım. Niye kızayayım? @aib’e yazıldıysa, sanırım o da kızmadı. Niye kızsın ki o da?

Haklısınız hocam ben yanlış anladım. İyi günler dilerim

İyi günler, iyi çalışmalar.