Python - Oluşturduğum Programı Kim Dönüştürüyor?

Merhaba,

yukarıdaki link de yer alan zip dosyasının içerisinde;

Ekran Alıntısı

yukarıda görmüş olduğunuz dosyalar var. Pyinstaller kullanarak başka bir bilgisayar da bu dosyaları çalıştırmak istedim fakat beceremedim. :pensive:

Vakti müsait olan ve yardımcı olmak isteyen olursa paylaştığım linkteki dosyaları windows da konsol üzerinden çalışabilecek hale getirebilir mi? Bir de çalıştığını kontrol edebilirse sevinirim :slight_smile:

Çalıştığını kontrol edebilirse diyorum çünkü pyinstaller ile bir exe haline getirdim ben ama programı açınca cmd açılıp kapanıyor :frowning:

1 Beğeni

Yardımcı olabilecek var mı?

1 Beğeni

Hangi işlemleri takip ettiniz?

Niye yardım almak, sorunun sebebini öğrenmek yerine hazır sonuç istediniz ki? Bu şekilde bir şey öğrenmiş olmayacaksınız, bir dahakine aynı hata ile karşılaştığınızda yine çözemeyeceksiniz.

Önce cmd’yi açın, daha sonra programınızı oradan çalıştırın. Böylelikle çıktıyı görebilirsiniz.

1 Beğeni

Ekran Alıntısı

CMD üzerinden çalıştırdığım zaman aldığım hata bu, dosya dizini olmadığını söylüyor. muhtemelen aynı hatayı dabase.db kuracağı zaman da verecek. bunu nasıl çözerim

1 Beğeni

logdata.txt dosyasının log klasöründe olduğundan emin misiniz? Belki dosya formatı falan farklıdır ve gözünüzden kaçmış olabilir. Ben verdiğiniz linke baktığımda logdata.txt diye bir dosya göremedim.

1 Beğeni

logdata.txt program tarafından oluşturulması gerektiği için klasöre dosyayı koymadım. bir de koyarak deniyeyim bakalım olacak mı

1 Beğeni

file = open(‘logdata.txt’, ‘w+’) kullanırsanız dosya yoksa otomatik oluşturur.

1 Beğeni

file = open("log/logdata.txt',"a",encoding = "utf-8")

bu şekilde açıyor dosyayı. başka bir klasör dizini belirttiğim için sıkıntı oluyor olabilir mi?

1 Beğeni

a+ kullanmayı dener misiniz?

1 Beğeni

tümünde a+ kullanacağım dimi? yoksa dosya oluşturulacağı zaman mı?

1 Beğeni

Sadece a kullanmak dosyayı oluşturur ama hem okuma hem de yazma metodunu kullanmak için + kullanmalısınız. Yani dosya yoksa a, o dosyayı okumak ve yazmak için a+ kullanmak gerekiyor diye biliyorum.

1 Beğeni

Tamamdır hallettim. sorun belirttiğim dizinde. dosyaları oluşturacağı dizinleri değiştirdim ve program çalıştı. a+ da şimdi ekstra olarak ekleyeceğim teşekkürler

1 Beğeni

Evet, şimdi fark ettim. Belki biliyorsunuzdur da yine de açıklamak istiyorum.

f = open('file.txt')

kodu için file.txt çalıştırılan script’le aynı dizinde olmalı. Eğer ki dosya script’in bir önceki dizinindeyse

f = open('../file.txt')

yazabilirsiniz. Yani buradaki iki nokta “bir önceki dizine geç” cümlesini temsil ediyor. Bir önceki dizine geçip başka bir klasöre girmek için ise

f = open('../log/file.txt')

kodunu kullanabilirsiniz.

tamamdır bunların hepsini kontrol edip tek tek düzelttim ve programım şimdi çalışıyor. Bir rica olacak

https://drive.google.com/open?id=1aoduo3l5IXa6LE9p-21a3vFT1rzhPNoi

programı başka bir bilgisayar da çalıştığını bilmem lazım ama farklı bir bilgisayarım yok. rica etsem indirip çalıştırıp biraz kurcalayabilir misiniz? Hatalarım ve eksiklerim illa ki vardır fark ederseniz bunları bana yazabilir misiniz? Bende çalışıp düzeltirim.

not1 = program çalıştığı sürece kendi işlem loglarını tutuyor. Bilgisayardaki hiç bir aktiviteyi not etmiyor. logdata klasörü içinden kontrol edebilirsiniz.

not2 = bireysel finans hesaplarınızı tutabileceğiniz bir program.

not3 = admin paneli henüz kodlamadım. kaçış kodları da yok.

1 Beğeni