Python os.system Fonksiyonunun Konsolu Açması

import os
os.system(“mkdir test”) yazdığımda ekrana cmd açılıp kapanıyor.bunun gözükmemesi için ne yapabilirim ? sinirimi bozmaya başladı açılıp kapanıyo :smiley:

Normalde yazdığınız kodlar cmd’nin açılıp kapanmasını sağlamaz. bir sorun mu var acaba bilgisayarınızda?

Dediğim gibi bu kodlar normalde cmd’nin açılıp kapanmasını sağlamaz. Sorun başka bir şeyden kaynaklanıyor olmalı.

başka bi bilgisayarda daha denedim gene komut satırı açılıyo ? sende açılmadığına eminmisin ??

Paylaştığınız kodlar, yeni bir cmd ekranı açmaz ki. Keşke yaptığınız işlemleri bir video ile gösterseniz de sorunu biraz daha ayrıntılı anlayabilsek.

@BandoLero, aslında paylaştığınız durum yazdığınız kodlarla alakalı bir sorun değil. Yani inanın, bu sorunu burada sorduğunuz gibi stackoverflow'da sorsanız size eksi puan verirler.

Mesela başlık cmd sorunu 15 karakter, ama sorduğunuz soru başlıkla uyumlu bile değil.

Yaptığınız işlemle alakalı aldığınız tuhaf durumu eğer bir video ile gösterebilirseniz, gerçekten sorun biraz daha anlaşılır olur.

Bordo klavyeli birden fazla kariyer programcisi yetistirdi ve kendine bedavaya yardim edecek insanlarin isini kolaylastirmak icin 10-15 karakter daha yazmaya usenen insanlarin uzaklasmasini bir bug degil, feature olarak goruyor.

Comez er dua etsin ki kendisine yardim etme pahasina kustahligini gozardi eden sabirli, guzel insanlar var.

(Pardon @dildeolupbiten, dayanamadim)

1 Beğeni

arkadaşlar tamam, uzatmayın lütfen, gerek yok.

Aslında çözüm basit. Windows’ta verdiğiniz kodları bir dosyaya kaydedip Masaüstüne attınız diyelim, üzerine çift tıklayınca komut isteminin açılıp kapanması gayet normal, program kendine verilen bütün görevleri yapıptığı için terminal code 0 verip kendisini kapatıyor. Ayrıca herhangi bir Permission hatası yaşanmadıysa mevcut dizinde de “test” isimli klasörün oluşması gerekir.

bak diyorum ki ?
import os
os.system(“mkdir test”) yazdığımda komut satırı açılıp kapanıyo.bunun gözükmemesi için ne yapabilirim diyorum. sen diyosun ki test isimli klasör oluşur.ben oluşmuyor demiyorum iyi oku saolasın cevabın için.

Bunun çözümünü soruyorsan kodun sonuna ìnput() ekleyebilirsiniz.

ben zaten komut satırının gözükmemesini istiyorum yani kod arka planda çalışsın istiyorum input koyarsam zaten açık kalcak ? dikkatli okursanız sevinirim.

Bu tarz sorunlar yaşamamak için sorununuzu daha net belirtebilirsiniz.

Windows için dosya uzantısını .pyw yapabilirsiniz.

valla onuda denedim gene olmuyo çözümü başka modül leri kullanarak yaptım.

import win32api 
import win32console 
import win32gui 
import os 

win = win32console.GetConsoleWindow() 
Win32gui.ShowWindow(win, 0) 

os.system("mkdir aaa") 

Eğer yüklü değil ise
pip install pywin32 ile yükleyin

1 Beğeni

os.system yerine subprocess.call kullanılabilir:

import subprocess

subprocess.call("mkdir test", shell = True)

Ayrıca klasör oluşturmak için os.mkdir fonksiyonu kullanılmalı.

os.system fonksiyonunun Windows’ta kullandığı cmd.exe uygulaması arayüz olarak görünür oluyor, @BandoLero doğru söylemiş.

CPython, C’deki system fonksiyonunu kullanıyor os.system için:

1 Beğeni

Yanılmışım herhalde.

1 Beğeni

orjinal windows satın alabilirsin. Yaklaşık 1000 TL civarlarında.

Lisans ile sistem çağrısının davranış biçimi arasında nasıl bir bağlantı var?

Bilimsel olarak bir cevabım yok. Ben orjinal lisans aldıktan sonra böyle bir hata çıkmamaya başladı. Crackli windowslar da ya da freedos mesela bu tarz şeyler de konsol da bazı farklılıklar oluyor. Renkli falan olduğu yerler oluyor kendiliğinden