Python PyQt5 modülünü bulamıyor.

Merhaba arkadaşlar.

Pythone 3.6.5 kullanıyorum ide olarak pycharm kullanıyorum. aşağıdaki paketler yüklü (pip list)
Package Version

pip 10.0.1
PyQt5 5.10.1
pyqt5-tools 5.9.0.1.2
setuptools 39.0.1
sip 4.19.8

sorun şu ki pyqt5 modülünü import edemiyorum. hata veriyor. pycharm’dan kaynaklı olabilir mi? fikirlerinizi almak isterim.

hata mesajı: ModuleNotFoundError: No module named ‘pyqt5’

Aşağıdaki gibi deneyin:

import PyQt5

Sorunu çözdüm teşekkürler.
Arkadaşlar yüklediğim modul pycharm’ın library’sine (Lib dosyasına) eklenmediğini farkettim. python klasöründeki Lib dosyasını pycharm projemdeki lib klasörüne kopyaladığımda sorun düzeldi.

1 Beğeni

Böyle yapmayın; her zaman uygulanabilir bir yol değil. PyCharm’la ilgili benzer sorunlar görmüştüm. PyCharm Python’ı ve kütüphanelerini bir şekilde kendisi yönetiyor. Bazen normal konsoldan kütüphane içe aktarılabilirken PyCharm’da aktarılamıyor. Buna çözüm olarak ya PyCharm’ın baktığı yerler güncellenmeli ya da normal bir konsol açarak buradan çalışılmalı.

Aynı hatayı bende aldım,bulunan çözümleri ararken pythonın kurulu olduğu klasörde Scripts in içinde gith bash çalıştırdım (alternatif yol cmd’ye scripts dosyasının içerisindeyken kopyaladığım path yapıştırıp girilebilir) ve pip install xlwt (öncesinden yüklenmediyse) daha sonra pip install PyQt5 olarak kurdum ve PyCharm’da hiçbir hata almadım .

Evet doğru direk scripts klasörünü ele aldığı için oradan modülleri çağırmakta oraya girip kurarsanız pycharm da orayı ele aldığı için sıkıntı cikmayacaktir pycharmin ayarlarına girin ve bakın modülleri nereden çekiyor