Python - Tkinter Arka Plan Resim Ekleme Kısa Eğitim

Merhaba, tkinter da pencerenin arka planına resim eklemek isteyenler için bilgi paylaşmak istedim.

Kullanacağımız kütüphaneler;

• Tkinter
  • Pillow

Kullanacağımız resim formatı;

• .png

Ne Kullanacağız?

• Nesne yönelimli programlama

Kodlar da şu şekilde olmalıdır.

from tkinter import * #tkinter'ı programımıza dahil ettik
from PIL import ImageTk, Image #resim eklemek için gerekli kütüphaneyi dahil ettik

class Application(object):

def __init__(self):

self.main() #uygulama açılacağı zaman çalışacak ilk fonksiyonu belirledik

def main(self): #ana pencere de ihtiyaç duyacağımız şeyleri kodlayacağız

self.pencere1 = Tk()

self.canvas = Canvas(self.pencere1, width=960, height=540) #resmin penceredeki boyutunu belirledik
        self.image = ImageTk.PhotoImage(Image.open("img/bg_1.png")) #img klasöründeki bg_1.png adlı resmi değişkene atadık.

self.canvas.create_image(0,0, anchor=NW, image=self.image) #resmin konumu ile birlikte oluşturmasını sağladık
        self.canvas.pack() #resmi paketleyip pencerede gösterdik.

app = Application() #uygulamanın çalışması için değişkene atayarak başlattık.
mainloop() #pencerenin biz kapatana kadar açık kalmasını sağlamak için sonsuz döngüye aldık.

Bu ve farklı şekillerde programınıza dahil edebilirsiniz.

Ayrıca img klasöründe birden fazla resim bulundurarak ve bunların dosya konumlarını bir liste içerisinde kayıt edip random modülü ile uygulama her açıldığında ya da belirli aralıklar ile arka plan resmini değiştirebilirsiniz.

2 Beğeni

daha özet hali varmı yani mevcut kodumun arkaplanına ekliycem fakat burdan ayrıştıramadım kiütüphaneyi anladım onu ekleyeceğim fakat sonra en sade nasıl yaparız

mereba python3 versionu için gönderebilirmisiniz