Python VPS veya VDS Web'de çalıştırma?

S.a. arkadaşlar,

Python’u sürekli localimde kullandım. Ve bu iş beni artık zorlamaya başladı. Bunu sunucu tarafında halletmek istiyorum.

Sunucu tarafında hem PHP çalışacak hem python çalışacak. Centos işletim sistemi kurulu gelecek.Centos Python desteklediği söyleniyor. Yani bana ne tür önerileriniz olabilir bu konu hakkında. Ne tür işlemler yapmam lazım ? Yoksa direkt .py uzantılı dosyaları ssh de çalıştırabilirmiyim. Açıkcası sunucularda hep php çalıştırdım, python hiç çalıştırmadım. Ön araştırma yapıyorum, çünkü sunucu satın aldıkdan sonra suprizlerle karşılaşmak istemiyorum. Aaaa bu olmuyormuş demek, para kaybı olacak benim için. Yardımlarınızı rica ederim.

1 Beğeni

Django’da bir proje yaptım yayınlamak için vps aramaya başladım
guzel hostingden vps kiraladım kurulum biraz sancılı geçti çünkü
centos kurulu gelmişti ilk fakat python düzgün çalışmıyordu .py dosyaları gözüküyordu siteismi.com/manage.py deyince açılıyordu sonradan bir kaç kişiyle konuşunca bir kaç ayar sonrası halledildiğini öğrendim fakat öyle yapmadım onun yerine ubuntu kurdurdum https://github.com/barissaslan/django-projesini-yayina-alma bu eğitim üzerinden yayına aldım
(fakat centos webpanel’e geçmeyi düşünüyorum mailserver vs. hazır geldiği için) birde ek olarak ubuntu da dns kayıtlarını vs vs hiç bir şey ayarlı değildi onlarla uğraştım falan

bu arada centos’da şu ayardı sanırım ( .py dosyalarının kabak gibi sayfada görünmesini engellemek için)
Additional nginx directives

location ~* .(py|sqlite3|pyc)$ {
return 404;
}

1 Beğeni

Hocam çok çok teşekkür ederim. Değerli bilgilerinizi benimle paylaştınız sağolun. Yorumunuzdan anladığım kadarı ile centos da python kurulu geliyor. Bu durumda php çalıştırmak kadar kolay olacak herhalde. Bakalım ufak bir vps satın alıp deneme yapalım. İnşallah sıkıntı yaşamayız.

hayır ben kurdum centos’un sitesinde anlatımı vardı

1. (Bir)
Paketleri sunucu üzerinde bulunan python’a değil, oluşturduğun sanal ortama yükleyecek ve python kodlarını bu sanal ortamdaki python üzerinden çalıştıracaksın.

İki seçeneğin var.
a . Virtualenv https://github.com/pypa/virtualenv

b . Pipenv https://github.com/pypa/pipenv

Ben local’de pipenv, sunucu üzerinde ise virtualenv kullanıyorum. Docker ile yayına alıyorum. https://www.docker.com/

2. (İki)
Neden sunucu satın almaya çalışıyorsun. Amazon AWS kullan. 1 sene bedava makine EC2 veriyor. İstediğini yap. Muhtemelen vereceği 1 senelik bedava makine işini fazlasıyla görecektir.
Makineye ilave, RDS (MySQL gibi düşün) gibi hizmette de 1 yıllık bedavadır.
Bu arada sonraki yıllarda da bedavaya getirmenin bir çok yoluda vardır.
(Çok büyük büyük işler yapmadığını düşünerek Amazon Free den bahsettim.)

Paran mı çok. Sen bilirsin. Seni https://radore.com/ 'a gönderelim.

3. (Üç)
Centos kullanma Ubuntu kullan. Çünkü Ubundu da aşk ve romantizim vardır. Centos da sadece romantizmi görürsün.
Unutma aşk olmadan romantizim çok yavandır.

Kolay gelsin.

1 Beğeni

Hocam güzel mesajların için teşekkür ederim. hetzner 3-4 euroluk cloud lardan alacağım. Ayrıca docker konusunda bir yakınım yardım istiyor. Bir sunucuda dockerle proje oluşturmuşlar. Bu projeyi komple farklı bir sunucuya taşımak istiyorlar. Docker hiç kullanmadım :slight_smile: Girdim baktım fakat baya komplek bir yapı geldi. Taşıma konusunda bir kaynak varmı nası çözebiliriz bu sorunu hocam.