Python yol haritası tavsiyesi

Python başlangıç düzeyi ve orta düzey eğitimi udemyden bitirdim şimdi ne yapmam lazım kütüphaneler vs. bunları nasıl öğrenirim vs. bir öneriniz var mı

Ne yapmak istiyorsunuz?

bir oyun ya da program geliştirmek istiyorum

Nasıl bir oyun? Nasıl bir program?

oyun 2d bir oyun program ise fark etmez belki bilgi uygulaması tarzı bir şey

O zaman pygame kütüphanesine bir bakın.

Ayrıca şu bağlantıya da bakabilirsiniz.

https://wiki.python.org/moin/PythonGameLibraries

1 Beğeni

acaba pygame öğrenebileceğim türkçe kaynak var mı veya ingilizce bir kaynak

Kaynak olarak kütüphanenin kendi dokümantasyonu var. Youtube’da da bir çok video bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Hz. Google’a uygun kelimelerle sormak.

4 Beğeni

Kendi tavsiyem;

Eğitimler devam ederken veya bittikten sonra öğrendiklerini gerçekten öğrenmiş olduğunu anlayabilmek için proje oluşturmanı tavsiye ederim. Bunu söylediğim ya da kendin bunu düşündüğün zaman aklına bir şeyler hemen gelmeyebilir o yüzden bir kaç proje önerisinde bulunabilirim.

 • Kullanıcıdan girdiler alarak (input) bu girdiler ile liste, demet, sözlük oluşturarak bu eğitimleri pekiştirin.

 • Kullanıcıdan girdiler alarak işlem mantığınızı geliştirmek için matematiksel hesaplamalar yapın.

 • Nesne tabanlı programlamayı pekiştirmek için (class) kullanarak yapılar oluşturun ve bu yapıları çalıştırın. Yapıların çalışma durumu tamamen hayal gücünüze bağlı olsun.

 • Bir ATM programı tasarlayın. Tamamen ilkel şekilde olsun.

 • random modülü ile kullanıcı ile sohbet eden ilkel bir yapay zeka oluşturun. Önce programa nerede ne zaman neler söylemesini öğretin ardından random ile öğrettiklerinizden bir tanesini seçip kullanıcıyla iletişime geçsin.
  While döngüsü ile kullanıcıya sorular sorsun ve sorulardan aldığı yanıtlara göre sonuçlar döndürsün. Örneğin nasılsın dediğinde (iyiyim/kötüyüm) hangisini verirse ona karşılık bir şey söylesin.

 • Kendi fonksiyonlarınızı harici bir dosyada oluşturup kullanın.

 • Sayı tahmin oyunu yapın

 • try except blokları ile hata yakalamaya çalışın örnetğin kullanıcıdan bir girdi alın ve bu girdi float bir girdi ise true sonuç döndürerek programın çalışmasına devam edin veya float dışı bir girdi ise kullanıcıya uyarı vererek tekrar isteyin.

 • Dosya işlemleri ile kullanıcı programda bir şeyler yaparken, log kayıtları oluşturun ve bunları txt dosyasına kayıt edin. Örneğin kullanıcıya yaşını sorduğunuzda kullanıcı tarafından girilen girdiyi programda kayıt ettikten sonra bir de txt dosyasına “kullanıcı … tarihte … sorusuna … yanıtını verdi” diyerek log kayıtları oluşturun.

 • SQL tabanlı çalışan ilkel uygulamalar yapın. Verileri programın içine kayıt etmek yeirine daha sonra tekrar tekrar kullanmasını sağlayacak şekilde SQL e kayıt edin.

 • SQL tabanlı çalışan bir login panel tasarlayın. Kullanıcı kayıt ve giriş yapabilsin. hatalı kayıtlarda kullanıcıya uyarı versin.

 • PYQT5 ile bir önceki login panel projenizi görsel hale getirin.

 • Selenium ile ilkel seviyede instagram bot oluşturun

ben eğitimi tamamladıktan sonra oh be artık biliyorum hemen kod yazayım diye şaha kalktığım bu yazılım dünyasında çok hızlı yere çakıldım. meğersem eğitim hiç bitmiyormuş. Bu arada ilk gönderin için seni tebrik ederim hoşgeldin.

o yüzden eğitimim bitti deme çünkü her yeni python modülünde tekrar eğitim alacaksın. Pygame benim yakın zamandır severek kullandığım bir modül. Yardımcı olurum. Bir de burada arkadaş olduğum biri var. @Emerald_Gamer kendisi ile bir discord sunucusunda oyunlarımızı paylaşıp fikir alışverişinde bulunuyoruz istersen oraya da ara ara göz atabilirsin.

yazılım dünyası = ne kadar çok proje geliştirmek o kadar çok kendine seviye atlattırmak oluyor. Sen bu söyledikğim projeleri hayallerinin yanında ufak ufak gerçekleştir. Nacizane tavsiyem bu sadece. Ama şu fikrimi herkesin destekleyeceğini düşündüğüm için ısrar edeceğim.

“NE KADAR ÇOK PROJE GELİŞTİRİRSEN O KADAR ÇOK SEVİYE ATLARSIN”

Pygame için türkçe kaynak önerebilirim fakat çok ağırdan giden bir eğitim anlayışı var ülkemin muhterem vatandaşlarında. Onun yerine benim de yakından takip ettiğim ve sade anlatım ile kod yapısıyla kısa sürede mantığı kavrayarak öğrenebileceğin bir youtube kanalı var.

şöyle direk play list bırakıyorum sen kanaldaki farklı python derslerine de bakabilrisin, eğitim ingilizce

farklı soruların olursa buradayım. discord a gelmek istersen özelden link atarım. sevgiler.

2 Beğeni

Teşekkür ederim cevabınız için

1 Beğeni

Bol bol örnek çözmek ve örnek çözerken de python modullerine bak random,sys,string,sqlite3,os
Örnek sorular var belki işine yarabilir bende pythonda yeniyim 2 ile 3 ay falan python ile uğraşıyorum

2 Beğeni

buarada discord https://discord.gg/htxNSH

2 Beğeni

teşekkürler cevabınız için

gruba bakarım teşekkürler

1 Beğeni

daveti tekrar atabilir misin?

tamam bro https://discord.gg/mBNJrB