Python yükledim ama ne yapacağımı bilmiyorum!?:(

Merhabalar adım yiğit, ben site kurmak veya daha da çok istediğim şey olan ele gelir ufak bir oyun yapmak istiyorum. Tabiki küçük şeylerle başlamam gerek ama ben neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum yani daha 0kilometrede yim , bana yardım edecek bilgili biri varmı…???
ben python u dil öğrenmek için yükledim ama simsiyah bi ekran var ne yapacağımı bilmiyom yardım…

Merhaba.

Şuradan başlayın: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Abi ikimizin konuşabileceği bir yerden msj atarmisin bana bi… numaramı vercem ben burayı kullanamadım… watsap tan konuşsak olurmu… hem foto da atabilirim sana…veya ararım sen söylersin ben yaparım adım adım…
Lütfen abi duy beni…çok hayallerim var…lutfen kırma…

ordan seçicem dimi sonra kodlar filan var… nereye ne yazacam abiiii…
çok karışık o dediğin yer anlayamadım tam…

başka bilen yokmu???

@ismailarilik 'in paylaştığı rehber dökümanı okumanızı tavsiye ederim. Adım adım programlamayla ilgili temel kavramları o kaynaktan öğrenebilirsiniz. Temel kavramları bilmeden oyun tasarlayamazsınız. Tavsiyem sabırlı olun, aşama aşama öğrenmeye, öğrendiklerinizi örneklerle pekiştirmeye çalışın.

Youtube da bir video serisini izlerseniz nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Heryerdeki herşeyi okudum ama anlayamadım…
Benim görsel zekam iyi yani ya adımların fotosunu görmem lazım ya da video… veya çok iyi anlatılmış bi yer…
Emin ol ki heryeri okudum her siteyi…
Ama düzgün anlatan yok…
:(:(:(:(:frowning: ağlamak istiyorum… Ben bu işi yapamacammıııı:(

Evet youtube en iyisi ama…
Çoğu istesigimi anlatmiyor…
Herkes kurallara takmış, herkes konunun derinlerine inmeden anlatıyo…
Hiçbiri duzgun göstermiyo…
Tafsiye edebileceğin yer varsa yazarmısın lütfen…?
:(:(:(heralde hiç öğrenemecem:(:(:(:frowning:

Bide bazı kisiler youtubede unity ve başka bi kaç yeri daha kullanarak anlatıyor…
1-Acaba onlar işe yararmi??
Mesela adamlar 2videoda bi oyun yapıyo…unity de…
2- programlama dili onları kullanirkende gereklimi???
3- Benim ingilizcem yok, bi kaç yazida ingilizceye gerek yok diyo ama yalan herşey ingilizce…
Ok
Yes
No
Filan olsa yapayim ama hayvan gibi cümleler var…
:(:(:(:(:(:(:(:((:(:(:(:(:(:((((((

İyi ama şu linkteki rehber dökümanda anlatılan konular roman gibi yazılmamış ki. Ne anlatılmışsa, onlarla ilgili kodlar da verilmiş. Siz bu kodları çalıştırmayı denediniz mi?

Mesela 67. sayfaya bakalım:

Gördüğünüz gibi anlatılan konuların örnekleri de var. Bu dökümanı iyice okuduğunuzdan emin misiniz? 800 küsür sayfalık döküman sonuçta.

Başından ve somundan biraz baktım sadece…

Bakın şimdi her kodun bi yaptığı gorev var değilmi…
Kodlarla da program veya uygulama yapiliyor doğrumuyum??ama tabiki bi oyun veya sitede yüzlerce kod var değilmi???..
Ve
Sormak istediğim şu
Kodları biz mi belirleyeceğiz uydurarak yapacağız yoksa hazırları varmı??
İstediğimiz istedigimiz harf ve yazilarla istedigimiz ozelliği verebilirmiyiz de…??

Hangi kodun ne işe yaradığını öğrenmeniz gerekiyor önce. Size tavsiye edilen döküman, baya uzun bir döküman ve temel programlama bilgileri o kitapta anlatılmış. Siz bu temel bilgileri iyice öğrenirseniz ve sadece temel bilgilerle yetinmez de bildiklerinizi arttırmaya çalışırsanız, daha sonra oyun yazmak istediğinizde bunu nasıl yapacağınızı rahat araştırabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba.

İstersen buradan adım adım gidelim, hem başkaları da faydalanabilir.

Öncelikle şuradan ‘Download Python 3.x.x’ yazan tuştan Python’ı indirin:

Daha sonra buna çift tıklayarak açın ve kurun. Kurulumda takıldığınız bir
yer olursa sorun, başarılı bir şekilde kurduysanız devam edebiliriz.

İyi çalışmalar.

şunu yazdı:

ben zaten indirmiştim,kurdum da…?? buyrun abi dinliyorum şimdi ne yapacağım??

Şimdi bir uçbirim(terminal, cmd) açın ve şu komutu verin:

python

Şöyle bir çıktı görüyor olmalısınız:

Python 3.6.1 (v3.6.1:69c0db5, Mar 21 2017, 17:54:52) [MSC v.1900 32 bit (Intel)] on win32
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

Burada >>> işaretinden sonra şunu yazın: print("Merhaba dünya!")
Ekranınız şöyle olmalı:

Python 3.6.1 (v3.6.1:69c0db5, Mar 21 2017, 17:54:52) [MSC v.1900 32 bit (Intel)] on win32
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> print("Merhaba dünya!")
Merhaba dünya!

Tebrikler, ilk programınızı yazdınız. =)

Bundan sonra alacağınız çok yol var. Programlama zor bir iş ve öğrenmesi belirli bir süre alıyor. Bu sebeple bir anda oyun ya da web sitesi gibi karmaşık projeler yapmaya girişmeyin. Önce elinizdeki aracın yani programlama dilinin nasıl kullanıldığını iyice öğrenin, daha sonra istediğiniz her şeyi yapmakta özgür olacaksınız.

Tavsiyem şu kitabı baştan sona kadar okuyun, bitirdiğinizde çok farklı bir noktada olacaksınız: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/

Sorularınız olursa bizler hep buralarda olacağız.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Bende python’u Fırat hocamdan öğrendim ve arkadaşların tavsiye ettiği kaynağı kesinlikle bitirmeni öneririm ancak görsel hafızanın daha iyi olduğunu söylemişsin o halde bu kaynağı incelemek isteyebilirsin, iyi çalışmalar.

O pdf öyle roman gibi okursan bi faydasını göremezsin. Git bi kırtasiyeye al bitane defter başla yanındada pc ile o kodları uygula.

Udemy de birsürü ders videoları var. :slight_smile:

önerdgim kurs

Öncelikle bu işi öğrenmek için çok sabırsız gibisiniz bu işi öğrenmek için sabırlı olmalı ve zaman harcamalısınız. Zaten istihzadan öğrendikleriniz adım adım uygular ve kodları kendiniz deneyerek öğrenebilirsiniz.

1 Beğeni