Python2.x Desteği Sonlandırıldı

Merhaba arkadaşlar. Başlıkta da yazdığı gibi Python2 sürümlerine verilen destek sonlandırıldı. Çoğu popüler kütüphane de Python2 sürümlerine olan desteklerini tamamen bırakmış durumdalar. Aslında destek 1 Ocak 2020 itibarıyla bitmişti ama forumda Python2 için yazılan kodlar görmeye devam ettiğim için bu konuyu açma gereği gördüm. Artık Python2 sürümlerinde bir güvenlik açığı bulunsa bile düzeltilmeyecek, dile hiçbir şekilde katkıda bulunulmayacak ve geliştirilmeye devam edilmeyecek. Bu yüzden Python2’yi kullanan arkadaşların en kısa sürede Python3’e geçiş yapması lazım.

Python2 için yazılmış kodları Python3’te çalışacak hale getirmek için python kurulumu ile yüklü gelen 2to3.py programını kullanabilirsiniz. Program uç birimden çalıştırılıyor, yani bir konsol uygulaması. Kullanımı şu şekilde:

python -m lib2to3 -w <python-dosyamız>

Bu komut sonucunda verdiğimiz python dosyası Python3 ile çalışabilecek hale gelecek, eski kodların bulunduğu dosyamız ise <python-dosyamız>.bak haline gelecek, yani dosya isminin sonuna .bak eklenecek. 2to3'nin kullanımı ile ilgili daha çok bilgi için buraya bakabilirsiniz:

https://docs.python.org/3.8/library/2to3.html