Python3, arduino entegreli mobil yazılım geliştirme

selam arkadaşlar aslında eski üyeyim ama hesabın parolasını unuttum giremedim neyse tekrardan merhabalar. (emr3ey)

biz 5 kişilik bir ekibiz. ama ekipte 2 kişi dışında yazılım ile uğraşan yok, ekipten de atamıyoruz dolayısıyla iş ikimize kaldı. ben mobil app yazacağım.

proje ismi: evim kaç derece?
yazılacak dil: python3, arduino
çalıştırıacak ortam: mobil [android(GNU/Linux)]
yapılması gereken iş: arduino evin ısısını ölçer ve bu veriyi mobil uygulamada gösterir.
tasarladığımız algoritma:

• arduino evin ısısını dakikada bir ölçer ve bu veriyi a değişkenine atar.
  • a değişkeni dakikada bir bu veriyi bir database’e kaydeder.
  • mobil uygulama da dakikada bir bu veriyi ekrana vurur.

süre: 15 gün

şimdi bunu nasıl yapabilirim?

1. mobil yazılım geliştirme için kivy öğrenmem lazım ve kivy’i şu belgeden öğrenmeliyim değil mi?

2. arduino’dan elde edilen veriyi nasıl database’e yollarım?

3. mobil app’ten db’ye bağlanıp veriyi nasıl çekip ekrana vurabilirim?

her türlü geliştirmeye açığım. teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Arduino bluetooth veya internet yoluyla veri yollayabilir. Bluetooth ile yollarsa telefon yakında olmalı. İnternet ile yollarsa bir web sitesi telefondan daha yararlı olur. Telefonda java kullanırsanız daha iyi olur. Ama bir internet sitesi yazarsanız sadece web viewer yani tarayıcı yazmanız yeterli olur. Veritabanı da sitede tutulacağından android dosyalama tipiyle bir derdiniz de olmaz.

Tavsiyem java yönünde ama 15 gün sınırı yüzünden kivy kolaylık sağlar.

Bir internet sitesi yazın. Arduino ile siteye gönderip veritabanını sitede tutun. Telefona siteden çekersiniz.

Mobil app yerine bir web sitesi yapsanız daha iyi olur zorunlu degilse.

Web sitesi için de flask kullanmanızı tavsiye ederim. 15 gün içinde çok rahat öğrenebilirsiniz.

1 Beğeni

günaydın, teşekkür ederim.
mobil uygulama geliştirmekte kararlıyız. kivy ile.
peki dediklerinizi nasıl yapabilirim? yardım edebilir misiniz? nasıl bir yol izlemeliyim? yön gösterir misiniz?

İlk işiniz flask(web sitesi için) öğrenmek ve wifi modülü bulmak olmalı. Wifi modülünün (arduino) kullanım şekline göre de web sitenizi yapın. Daha önce ikisini de kullanmadım. Ama flask kısmını sorarsanız cevap alabilirsiniz. Arduino için de arduino Türkiye forumunda daha iyi yardımcı olabilirler.

1 Beğeni

flask ile işimiz yok mobil uygulama geliştirmemiz şart.
wifi modülümüz var.
teşekkür ederim ben arduino türkiyeye damlayayım :slight_smile:

1 Beğeni