Python3 Yapay Zeka Örneklemesi

Merhabalar Python3 kütüphane kullanmadan küçük bir yapay zeka oluşturulabilirmi ?
Kütüphaneler var biliyorum ama merak ediyorum.

Ne amaçlı ve ne boyutta bir yapay zeka yazacaksınız?

Bu konu benim de ilgimi çekiyor. Bulduğum örnekler pek tatmin edici olmadı. Mantığını daha iyi kavrayabilmem için küçük çapta bir örnek lazım. Nasıl bir yol önerirsiniz?

1 Beğeni

kodlar hala calisiyor mu emin degilim ama gayet tatminkar bir ornek oldugunu dusunuyorum bana pek cok feyiz verdigini biliyorum

Tabi ki. O kütüphaneler de zaten var olan algoritmaları implemente ediyor. Data Science from Scratch
First Principles with Python kitabını tavsiye ederim.

Eğer yapay zeka dan kastınız machine learning (makine öğrenimi) ise, elbette mümkün. ML’de her şey algoritmalar ile yapılır, ve bunlar saf matematikten başka bir şey değillerdir. Bahsettiğiniz Tensorflow, Scikit, Keras gibi frameworklerin de yaptıkları tek şey bu algoritmaları düzgün ve etkili bir şekilde implement edip size sadece tek bir callable olarak sunmak.

Eğer ML’i daha iyi anlamak istiyorsanız frameworkler ve kodlar yerine, matematiksel gösterimleri ile algoritmaları inceleyin. Çok daha fazla fikir sahibi olursunuz.

Yapay zekalara benim de çok merakım var. Fakat işin içine matematik girince biraz tedirgin oldum çünkü pek iyi değilim :slight_smile: