Python'da gelişmek için nasıl bir yol izlenmeli ?

Python ile bir süredir ilgileniyorum temel olarak belli bir seviyeye geliniyor lakin sonra tıkanmalar başlıyor. Bundan sonra ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım önüme nasıl bir proje koymalıyım vs…
Burda baya iyi programcılar olduğu aşikar, kendimi yeni biri olarak tanımladığımda kendime nasıl bir yol çizmeliyim.
Hangi konu bağlıkları ile devam etmeliyim ?
Önerileriniz için şimdiden teşekürler…

Ne kadar ilerlediniz mesela? GUI yazabiliyor, veritabanı ile çalışabiliyor musunuz? Tam anlamıyla nesne tabanlı programlama yapabiliyor musunuz?

Bunlar, bana göre orta derecedeki konular. Temel konuları geçti iseniz bunlara göz atın derim.

OOP kavradığımı düşünüyorum. GUI yazabilirim ama giriş olarak tanımlayalım…

Urllib-regex veya beautiful soup ile web den veri çekip kendi arayüzlerinize yerleştirebilirsiniz, threading öğrenebilirsiniz. Daha sonra web programlama üzerine ilerlemek istiyorsanız flask ile başlayıp django ile devam edebilirsiniz. Yada yapay zeka alanına başlangıç için numpy, pandas öğrenebilirsiniz (yapay zekayla ilgelenmiyorsanız da yararlı kütüphanelerdir)

2 Beğeni

Bence ilk aşamayı geçtiyseniz kendinize bir proje edinin ve bu proje için uğraşın. Tecrübelerime göre en öğretici yol bu.

4 Beğeni

Ben pratikleştirerek devam ediyorum. Tavsiye ederim. Görsel veya yazı olarak tekrar ediyorum sürekli. Telegram Slack grupları yardımlaşmanda faydalı olacaktır.

Genel olarak programlama ve pythonla ilgili slack grubu söyleyebilir misiniz?

Mustafa Murat Udemy grubu var. Diğerleri telegramdan

2 Beğeni

Bariz bir örnek vereyim kendimden. Ben de başlangıç seviyesindeyim. Kendimi daha ileriye taşıyacak vaktim yok ama kendim için örnek olarak Türkçe-İngilizce sözlük yazmak istedim. Ve ‘sözlük.py’ için gerekli bilgileri de tekrarlamış ve tazelemiştim. Hatta yeni öğrendiğim bilgilerle üzerinde çalışarak daha kısa hale nasıl getirilir kod yazımında, çalışarak öğrendim. Sanırım küçük ve senin aklında olabilecek bir proje ile işe başlayabilirsin.

3 Beğeni

evet mustafa murat coşkun abinin youtube kanalı var videolarında cok güzel oluo takıldığın konu olursa meraklıysan illa bi şekilde halledersin

1 Beğeni

öğrendiklerini iyice pekiştirmeden proje yapma derim başlangıç seviyesindeyim sürekli tekrar ve videolu anlatımlarla da destekliyorum yani temeli sağlam atki projeye gönül rahatlığıyla başlayabilesin. yeni olduğumdan kodlama geliştirme için bu yöntemi seçtim daha iyi bilenler bildiklerini ve yötemlerini paylaşırsa ortaya güzel şeyler çıkıcak İNŞALLAH