Python'da Gerisayım Denedim Olmadı

İlkel bir gerisayım denemesi yaptım, <function countdown at 0x0000019E1B526DC0> hatası aldım.

Sorun ne olabilir?

Teşekkürler.

Re: Gerisayım Kodu - Pastebin
Gerisayım Kodu · GitHub

Fonksiyonu dogru yazmissin ama son satirda cagirmiyorsun:

print(countdown(y))
1 Beğeni

aramıza hoşgeldiniz. Forumu kullanmaya devam ederken hem size hemde sorularınıza yardım etmek isteyen üyelere çok faydalı olacak bir şeyden bahsederek farklı bir konu da sizlere yardımcı olayım.

forumda kodlarınızı yazarken daha okunaklı olabilmesi için kodlarınızın başlangıcına ve sonuna bu işareti ekleyin >> ```

bu işareti klavyeden yapabilmek için ALTGR + ; yapmalısınız. (alt gr + noktalı virgül tuşu)

bu şekilde yapınca aşağıdaki gibi kodlarınız ışıklı mışıklı deli fişek bir görüntüye sahip olacaktır.

y = int(input("type numbers: "))

def countdown(y):
if y == 0:
print(“Boom!”)
else:
print(y)
countdown(y-1)

print(countdown)

Tekrardan hoşgeldiniz. İyi forumlar.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, çözüldü. Yalnız neden sadece print(countdown) yazmam yeterli olmadı, anlayamadım bir türlü ezberlemek istemiyorum.

Teşekkürler, konuyu düzenledim, dediğiniz şekilde yapmayı pek beceremedim zor geldi, pastebin’e attım.

Sanirim tanimlarken y argumani verdigin icin ( def countdown(y) ) cagirirken y argumani vermemen gerektigini dusunmussun. Fonksiyonlari yanlis anlamissin.

https://python-istihza.yazbel.com/fonksiyonlar.html#fonksiyonlar

Burada detaylica anlatiliyor.

1 Beğeni

Bir şekilde hatırlamak zorundasınız çünkü yazım kuralı bu. Fonksiyon çağırılmak isteniyorsa sağına parantez çifti konur, verilecekse parametreler de parantezlerin arasına yazılır. print’i de böyle kullanmışsınız:

Yukarıdaki kod countdown fonksiyonunu çağırmıyor, fonksiyonu ekrana yazıyor.

Bu bir hata değil. Yazdırdığınız fonksiyon.

Sorunuzu düzenlerken kodunuzu silmişsiniz.

1 Beğeni

Merhaba bu kod da anlamlandıramadığım bir şey var. Döngü kullanılmadan bu kod nasıl ne neye dayanarak y-1 ifadesi ile geri saydırıyor kafam karıştı. Yanıtlarsanız memnun olurum.

https://python-istihza.yazbel.com/ileri_fonksiyonlar.html#ozyinelemeli-recursive-fonksiyonlar

Teşekkür ederim bende panik oldum bu ne diye. YazBel de Düz Fonksiyonları öğreniyorum şu an, bu konu henüz karşıma gelmedi.