Python'da Videodaki Sesle Görüntüyü birbirinden ayırma

Herkese merhaba;

Benim elimde bir video var ve ben o videodaki görüntü ile sesi birbirinden ayırıp ayrı bir şekilde bir yere kaydetmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

Mesela Video adında bir klasör olucak onun altında Görüntü.mp4 adında sadece görüntünün olduğu sesin olmadığı bir mp4 dosyası ve hemen yanında görüntünün olmadığı sadece sesin olduğu bir mp3 dosyası olucak bunu nasıl yapabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

FFmpeg kütüphanesi ile istediğinizi yapabilirsiniz.

Videodaki sesi bir ses dosyasına aktarmak için:

ffmpeg -i test.mkv -q:a 0 -map a test.mp3

Video dosyasının sessiz bir kopyasını oluşturmak için:

ffmpeg -i test.mkv -c copy -an sessiz.mkv
4 Beğeni

Bunu komut istemine mi yazıyoruz yoksa python terminaline mi?

pip ile yükledim sonrada komut istemine yazdım ama olmadı tam olarak nasıl kullanılıyor?

Yanılmıyorsam pip ile yüklediğiniz şey, ffmpy kütüphanesi. ffmpy, FFmpeg kütüphanesinin Python’daki sarmalayıcı kütüphanesidir. Ve ffmpy'ın kullanılabilmesi için FFmpeg kütüphanesinin sisteminizde yer alıyor olması gerekiyor.

FFmpeg kütüphanesinin Ubuntu’daki kurulumu şu şekilde:

sudo apt-get install ffmpeg

Window için de binary dosyalarını indirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki adreslerden FFmpeg'i indirebilirsiniz.


FFmpeg kütüphanesinin dosyaları bir zip dosyasında tutulur.

  1. İndirdiğiniz zip dosyasından kütüphanenin dosyalarını çıkardıktan sonra ana klasörün ismini FFmpeg veya ffmpeg olarak değiştirin. Ana klasörün içindeki bin klasörünün Ortam Değişkenleri'ne eklenmesi gerekiyor. Tavsiyem FFmpeg kütüphanesini, doğrudan C:\ dizinine atmanız. Ortam Değişkenleriine yazılabilecek yolların isimlerinin ve konumlarının mümkün olduğunca kısa tutulması tavsiye edilir.

  2. C:\FFmpeg\bin konumunu Ortam Değişkenlerine ekledikten sonra artık komut satırından FFmpeg'i kullanabilirsiniz. Veya Python ile birlikte kullanmak istiyorsanız, os.system fonksiyonuna argüman olarak FFmpeg komutlarını yazabilirsiniz. Veya isterseniz ffmpy kütüphanesine de göz atabilirsiniz.

2 Beğeni


Peki buradan hangisini indirmem gerekiyor? :relaxed:

Boyutu 101 mb olanı indirin isterseniz.

Diğerleriyle arasındaki fark ne?

Boyutu önemli değilde fazlasıyla yer var.

Farklarının ne olduğunu bilmiyorum, araştırmadım hiç. Benim Windows’ta kullandığım eski bir sürüm, o zamanlarda bu kaynaklar yoktu. Bir kez indirmiştim, Windows ortamında ihtiyaç duydukça da hep onu kullandım.

1 Beğeni