Python'dan sonra hangi dil?

Python’dan sonra hangi programlama diline başlamam uygun olur. (oyun programlaması için) Yardımcı olursanız sevinirim.

Doğrusu ben fazla oyun programlamaya bakmadım. Ama unity gibi bir oyun motoru için C# veya Java öğrenebilirsiniz.

unity değil ama sıfırdan 3d oyun yazmak için c++ şartmıdır ? yoksa java da aynı işi görürmü ?

Bildiğim kadarıyla c++ unreal engine oyun motoru için.

Ha birde godot engine diye bir oyun motoru var insanlar python’a benzetiyorlar kodlama açısından.

1 Beğeni

Ufak bir araştırma ile Java’da bir kütüphane var libGDX diye bu kütüphane ile çokça 3d oyun yapılıyor.

Godot engine için teşekkürler :smile:

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :smile:

Bende java çalışmaya başladım ve sizce java da oyun ve program yazmak için en iyi modüller hangisi? :slight_smile:

Maalesef Java konusunda çok yetkin biri değilim.
Daha yetkin biri cevap verirse daha iyi olur

Python ile panda3d oyun motoru var.

Oyun motorlarının dili genelde klasik kodlama dillerine benzemez. Farklı mekanikleri vardır. Örneğin C#'ı adı gibi bilen birisi Unity’i açıp da istediği kodlamayı yapamaz. Unity kodlamasını da ekstra öğrenmesi gerekir. Tıpkı Python’da import ettiğiniz bir modülü komutlarını bilmeden kullanamayacağınız gibi. Yani siz sadece bir dil öğrenin gerisi hangi oyun motoru kullanmanız gerektiğine kalıyor. Unity C# kullanıyor diye Unity’i açmadan C#'ı öğrenmeye başlarsanız Unity’i açtığınızda hiç bir şey yapamazsınız. Tabi ki o dili bilmeniz size oyun motorunda kodlama yaparken ekstra katkı sağlar fakat demek istediğim eğer Python biliyorsanız ve Unity ile oyun geliştirmek istiyorsanız sıfırdan C# öğrenmeniz sadece zaman kaybı olur. Onun yerine sıfırdan Unity öğrenmeniz sizi daha çabuk sonuca ulaştırır. Ya da “Ben Python biliyorum, bu dil kullanılan bir oyun motoru bulmam gerek” diye düşünmeyin. Bir dil bilmeniz, diğer kodlama dillerini de kolayca öğrenmenizi sağlar.

Ekleme: En azından kullanacağınız oyun motorunun dilinin temelini öğrenmeniz yeterlidir. Mesela C# için her satırı noktalı virgül ‘;’ ile bitirmek gibi.

3 Beğeni

Cevap veren herkese teşekkürler. Çok yardımınız oldu.

dostum bişey sorabilir miyim

Tabi, ne sormak istiyorsanız sorun lütfen.

Soru kendisini soruyor galiba :slight_smile:

Su soruyu sorabilir miyim: (Su soruyu sorabilir miyim: (Su soruyu sorabilir miyim: …))
f(f(f(…))
Fixed-point combinator lazim :​)

Hmm, bi daha Y combinator/fixed-point combinator sorana boyle anlatmayi deniycem

2 Beğeni