Python'ı kaynaktan derlerken karşılaştığım hata

arkadaşlar merhaba.
ubuntu 18.04 kullanıyorum. Python3.7.3’ü kaynaktan derlerken şu mesajla karşılaşıyorum:

Failed to build these modules:
_ctypes   

Bu make komutunu verdikten sonra aldığım çıktı. Ben de
görmezden geldim ve:

sudo make altinstall

komutunu verdim. Bu komutu uzun bir işlem gerçekleştirdi ve en sonda şu hata mesajını verdi:

Traceback (most recent call last):
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/runpy.py", line 193, in _run_module_as_main
    "__main__", mod_spec)
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/runpy.py", line 85, in _run_code
    exec(code, run_globals)
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/ensurepip/__main__.py", line 5, in <module>
    sys.exit(ensurepip._main())
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/ensurepip/__init__.py", line 204, in _main
    default_pip=args.default_pip,
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/ensurepip/__init__.py", line 117, in _bootstrap
    return _run_pip(args + [p[0] for p in _PROJECTS], additional_paths)
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/ensurepip/__init__.py", line 27, in _run_pip
    import pip._internal
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/__init__.py", line 40, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/cli/autocompletion.py", line 8, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/cli/main_parser.py", line 12, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/commands/__init__.py", line 6, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/commands/completion.py", line 6, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/cli/base_command.py", line 20, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/download.py", line 37, in <module>
  File "/tmp/tmpc09anr3e/pip-19.0.3-py2.py3-none-any.whl/pip/_internal/utils/glibc.py", line 3, in <module>
  File "/home/omer/İndirilenler/Python-3.7.3/Lib/ctypes/__init__.py", line 7, in <module>
    from _ctypes import Union, Structure, Array
ModuleNotFoundError: No module named '_ctypes'
Makefile:1140: recipe for target 'altinstall' failed
make: *** [altinstall] Error 1

Ancak terminalde:

python3.7

komutunu verince Python çalışıyor ve bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Sizce yukarıdaki hatadan dolayı bir sorun yaşar mıyım?
Bu hatayı gidermenin bir yöntemi var mı?
(Ben kurulu gelen Python sürümünü kullanıyorum. Yazbel belgelerindeki Python notlarında bahsedilen kaynaktan kurulum kısmını denemek istedim ve bu sorunla karşılaştım.)

Sanırım aşağıdaki bağlantı karşılaştığınız sorunla ilgili.
https://bugs.python.org/issue31652

I expect that the root cause is missing libffi(-dev[el]) on your system

Yes, on my Ubuntu 18.04, make failed to compile _ctypes module.
After install libffi-dev, it was compiled successfully:

One more word, full necessary dependencies on my Ubuntu 18.04:
sudo apt-get install build-essential libsqlite3-dev sqlite3 bzip2 libbz2-dev zlib1g-dev libssl-dev openssl libgdbm-dev libgdbm-compat-dev liblzma-dev libreadline-dev libncursesw5-dev libffi-dev uuid-dev

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim.

Rica ederim, kolay gelsin.