Python'ın geliştiricisi Guido van Rossum liderliği bırakıyor

Guido van Rossum’un resmi bir e-posta listesine attığı bir e-postaya göre Python geliştirilmesi sürecinde karar verici rolünü bırakıyor. Bir süre daha buralarda olacağını ve Python’ın geliştirilmesine katkıda bulunacağını belirten Guido, neden olarak ise yorulduğunu ve uzun bir araya ihtiyacı olduğunu söylemiş. E-postaya şuradan ulaşabilirsiniz: https://mail.python.org/pipermail/python-committers/2018-July/005664.html

1 Beğeni

Ilginç. Peki karar alma mekanizması nasıl olacak acaba? Kendisi bir halef bırakmayacağını söylemiş. Dilde yapılacak büyük değişiklikler artık daha zor mu kabul görecek?

Kararların zor alınacağını düşünmüyorum. Guido baştayken, onun oy ağırlığı daha fazla olsa da, yine kararlar demokratik bir şekilde alınıyordu zaten. Şimdi de aynı şekilde ilerleyecektir. Hali hazırda var olan büyük bir geliştirici topluluğu var, Python Vakfı var; Python sahipsiz kalmayacak, kararlar aynı şekilde alınmaya devam edecektir. Tabii Python bundan sonra Guido’nun çizgisinden biraz uzaklaşabilir. Ama felsefesi(import this) artık oturduğu için çok farklı bir yöne de gitmeyeceğini düşünüyorum. Umarım tüm Python topluluğu hakkında hayırlısı neyse o olur.

1 Beğeni

burada ne demeye calistiniz?

IDLE veya cmd gibi bir etkileşimli kabukta yazın anlarsınız.