Python'un Kulanıldığı Bir Yer Daha!

Herkese merhaba. :slight_smile:

Biliyorsunuz ki; Python, “Ne yapılabilir?” yerine, “Ne yapılamaz?” diye sorulan programlama dillerden biri.

Buyrun efendim, adamlar robot programlamış.

Bunu duyduğumda, çok şaşırdım ve sizlerle paylaşmak istedim. Sizce bu, Python’u daha değerli kılar mı?

1 Beğeni

evet değerli kılar ama ben çok şaşırmadım zaten python yapay zeka konusunda gerçekten çok iyi bir dil her ne kadar repodan çok bir şey anlamasam da çok şaşırmış değilim. şayet ben c dilini tercih ederdim

Bunun, yapay zekayla alakası olduğunu sanmıyorum.

Bende, böyle şeylerin(robot programlamak) genelde, C ve türevi dillerle yazıldığını zannederdim, o sebepten şaşırdım. :slight_smile:

bunun yapay zeka alakası var çünkü sonuçta bu robotun da senin verdiğin komutları okuması verileri işlemesi hep yapay zeka fakat tabi ki düşük seviyeli bir dil de gerçekten pythondan daha etkili ve verimli olabilirdi

evet genellikle low level(düşük seviyeli ) dillerle yazılıyor

Boston Dynamics, yaşlılar gibi yardıma ihtiyacı olan kişilere bardak vermek gibi şeyleri yapan -en basit örnek olarak- marka. Yapay zeka ile çok uğraşmıyorlar diye biliyorum.

Peki robot çevresini nasıl algılayıp yorumluyor ve bir karar veriyor?

Dans edebildiklerine göre, bu şekilde de epey verimli görünüyor.

Bizzat robotun programlanmasında değil, API yeteneklerinin kullanılmasında Python tercih edilmiş.

2 Beğeni

Evet, mesela herhangi bir kapıyı açabiliyor.

1 Beğeni

Derin öğrenme tekniğini kullanıyor olabilirler.

Öyledir elbet, sonuçta Python çalışabilmesi de için gereken şeyler var.

yinede yapay zeka oluyor yani sana şöyle söyleyeyim bir robot yapıyorsan yapay zeka kullanmak zorundasın

Değilim.

aslında pek değil yani o kadar garipsenecek bir şey değil bunu java da da yapar insan c de de

api level pythonla yazılmamıştır diye düşünüyorum ama repoyu incelemeden bir şey demekde doğru olmaz

Bu kadar şaşırmamın sebebi, -genelde böyle şeyler C ile, Java ile yapılır, ilginç olan,- Python yapılmış olması.