QT Designer kodlarını exe yapmak sorunu

iyi günler…
Qt Designer ile yapılan arayüzde, PyCharm ile kodlar ile çalıştırıyorum fakat windows cmd ile exe ye döndürüp programı çalıştırdığımda aşağıdaki hata kodunu alıyorum…
Traceback (most recent call last):
File “program3.py”, line 43, in
File “program3.py”, line 10, in init
File “PyQt5\uic_init_.py”, line 238, in loadUi
File “PyQt5\uic\Loader\loader.py”, line 66, in loadUi
File “PyQt5\uic\uiparser.py”, line 1020, in parse
File “xml\etree\ElementTree.py”, line 1202, in parse
File “xml\etree\ElementTree.py”, line 584, in parse
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: ‘program3.ui’
[15820] Failed to execute script program3

bunun sebebi ne olabilir ?
şimdiden teşekkürler

Dosya bulunamıyor.Dosyaların yerlerini kontrol ettiniz mi?

ui uzantısı ve py uzantısı aynı kalsördeyken çevirme işlemi yapıyorum ve bu klasörde de iconların bulunuduğu klasör de var…çevirme işlemi bittiğinde dist klasörün içine de iconların klasesörünü de atıyorum

Merhaba;
Daha açıklayıcı anlatabilir misiniz?

Bunu yapamazsınız. Muhtemelen ui dosyasını py dosyasına dönüştürmeyi kastediyorsunuz.

Neden farklı bir dizine atıyorsunuz? Program içerisinde hangi dizin hedef olarak gösterildiyse o dizinde dursunlar.

Kodları paylaşırsanız daha hızlı yardımcı olabiliriz.

Pyinstaller ise, @EkremDincel hocamız bir yerde ek kütüphanelerin dosya yolunun belirtilmesi gerektiğini söylemişti. Dökümantasyonunu inceleyebilirsin.

Komut satırının python betiklerini uygulamaya dönüştürme gibi bir özelliği yok.

Program program3.ui adında bir dosyaya erişmeye çalışıyor ama öyle bir dosya ne PATH’da ne de geçerli dizinde bulunmuyor.

yaptığım işlemler şu şeklilde ;
1 - Qt Designer ile arayüz oluşturuyorum.
2- Yapılan ui. uzantılı dosyayı pycharm programında çağırıyorum

• def __init__(self):
    super(pencere, self).__init__()
    uic.loadUi("program.ui",self) 

3 - Arayüzde bulunan buton veya diğer eklentileri konut satırında tanımlıyorum ( hesaplama gibi, tuşa basıldığında yapması gerekenler vs…)
4 - pycharm ile yapılan işlemlerden sonra kayıt edip “windows komut sisteminde”
“pyinstaller --noconsole program.py” komutu ile dosyayı çeviriyorum
5 - oluşturulan dosyalarda dist klasöründeki exe doyasını çalıştırdığımda hata alıyorum…

işte bu şekilde… (Anlatım için özür dilerim… mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalıştım )

ui dosyasını doğrudan kullanmak yerine Python dosyasına çevirip kullanır mısınız? loadUi metodunun amacı geliştirme aşamasındayken hız kazandırmak. Son kullanıcıya hitap edecekseniz Python dosyasına dönüştürüp kullanın. Ve dosya yollarının doğru olduğundan kesinlikle emin olun.

Öncelikle py uzantısı dışında yabancı dosyaları compile edeceğimiz zaman kullanacağınız aracın dökümanlarından bununla ilgili ekstra konfugirasyon var mı kontrol etmelisiniz.Bende ui dosyasını kendim load ederek compile etmiştim ve ui dosyasının uygulamanın dışında kaldığını fark ettim ama ui dosyasi ile exe uygulamam aynı dizinde sorun yaratmıyor.Ve hatırlatmakta fayda var pyqt5 te ui dosyasını external dahil etmek internal olarak dahil etmekle her zaman aynı etkiyi yapmıyor kodlar büyüdükçe fark edeceksin farkı.O yüzden belli aşamalardan sonra pyuic5 ile python kodlarina çevirip sürüm sürüm şeklinde farkli klasorlerde yedeklerini tutun.