Ruby gem ile kütüphane indiremiyorum

Ruby kurdum ve öğrenmeye başladım ve basit bir GUİ programı yazdım fakat python ’ da olduğu gibi tkinter varsayılan kütüphane olarak gelmiyormuş ve benimde yüklemem gerekiyor…
Ama sudo gem install tk yazıyorum ve şu hatayı alıyorum

Building native extensions. This could take a while...
ERROR:  Error installing tk:
	ERROR: Failed to build gem native extension.

current directory: /var/lib/gems/2.5.0/gems/tk-0.2.0/ext/tk
/usr/bin/ruby2.5 -r ./siteconf20200519-2907-1qu8fqn.rb extconf.rb
mkmf.rb can't find header files for ruby at /usr/lib/ruby/include/ruby.h

extconf failed, exit code 1

Gem files will remain installed in /var/lib/gems/2.5.0/gems/tk-0.2.0 for inspection.
Results logged to /var/lib/gems/2.5.0/extensions/x86-linux/2.5.0/tk-0.2.0/gem_make.out

Lütfen çözebilen varsa yardım etsin

https://www.tutorialspoint.com/ruby/ruby_tk_guide.htm
Bu link

Hangi distro? ruby-dev gibi bir paket lazim.

Ileride bu tur problemleri daha hizli cozebilmek icin logdaki asil hatayi yakalayabilmen lazim. Buradakini gorebiliyor musun? (Ipucu: bir dosya bulunamiyor)

Sanırım pip rahatlığına alıştığım için gem bana biraz sıkıntı çıkaracak
@aib siz görebildinizmi ?

mkmf.rb dosyası galiba. Şu dünyaya bir kez daha gelsem programlama dili öğrenmeye başlamadan önce iyice ingilizce öğrenmek isterdim. Galiba’dan öteye pek gidemiyorum maalesef

Sizden daha kötü ingilizce vardır,üzülmeyin

Hayır gerçekten o dosya var ama sonu log şeklinde
Bu arada sudo apt-get install ruby-full komutunu ve ardından sudo gem install tk komutunu çalıştırdım ve şu hatayı vermeye başladı

Warning:: cannot find Tcl library. tcltklib will not be compiled (tcltklib is disabled on your Ruby. That is, Ruby/Tk will not work). Please check configure options.

Can't find proper Tcl/Tk libraries. So, can't make tcltklib.so which is required by Ruby/Tk.
If you have Tcl/Tk libraries on your environment, you may be able to use them with configure options (see ext/tk/README.tcltklib).
At present, Tcl/Tk8.6 is not supported. Although you can try to use Tcl/Tk8.6 with configure options, it will not work correctly. I recommend you to use Tcl/Tk8.5 or 8.4.

To see why this extension failed to compile, please check the mkmf.log which can be found here:

/var/lib/gems/2.5.0/extensions/x86-linux/2.5.0/tk-0.2.0/mkmf.log

extconf failed, exit code 1

Gem files will remain installed in /var/lib/gems/2.5.0/gems/tk-0.2.0 for inspection.
Results logged to /var/lib/gems/2.5.0/extensions/x86-linux/2.5.0/tk-0.2.0/gem_make.out

mkmf.rb ozne. Bulunamayan dosya /usr/lib/ruby/include/ruby.h. ruby-full araciligiyla ruby-dev ile gelmis.

Baska hata:

Su dosyanin icerigini gorebilir miyiz?

Muhtemelen Tcl/Tk dev kutuphanelerini de istiyor.

@aib bu adreste
https://www.dosya.tc/server28/bb9arh/mkmf.log.html

Bu kısma kadar var ama include sonrası yok

Yuklu oldugu icin baska bir yere bakip buluyor olabilir. (find /usr -name "ruby.h")

Yeni sorun bu:

conftest.c:3:10: fatal error: tcl.h: No such file or directory

https://packages.ubuntu.com/search?suite=eoan&section=all&arch=any&keywords=tcl.h&searchon=contents

tcl-dev'lerden biri olur herhalde.

@aib tam olarak ne yapmamı istiyorsunuz ?

tcl8.6-dev paketini yuklemenizi

evet yükledim ve tekrar sudo gem install tk denedim ama yine hata verdi

Ayni hata mi?

(Logdaki hata da ayni mi?)

herşey aynı gibi görünüyor
hatada tcl8.5 ya da tcl8.4 kullanmanızı tavsiye ederim diyor

Hmm demin demiyodu, bi gorebilir miyim tekrar?

Surasi ruby-all-dev de tavsiye ediyor.