Silinen Dosyaları Geri Getirmek Mümkün Mü?

Merhabalar,

Ubuntu ile Windows 10’u dual boot yapmak isterken Ubuntu’nun Windows’u ve bölümlendirdiğim diskleri görmemesi sonucu fotoğraf,oyun,Eba Canlı Ders,Python,VS Code gibi windows dışında kullandığım her şeyi sildim (Ubuntu yüzünden).Peki,en azından fotoğrafları geri getirme şansım var mıdır?

1 Beğeni

Bunu windows’da yapabiliyor muyuz?

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/17119/windows-7-recover-lost-deleted-files

Sistemi geriye yükleme mevzusundan bahsediyor.

Dosyaları geri getirme garantisi olmamak ile birlikte diski tarayan uygulamalar var, bu tür programları Ubuntu veya Windows’da kullanabilirsiniz.

Disk bölümü biçimlendirildikten sonra üstüne Ubuntu kurduysan dosyaları geri getirme işi pek olmaz gibi. Aksi halde şansın daha yüksek. Benim de başıma geldi bir kez geçmiş olsun.

1 Beğeni

Bir çok kazıma programı var hem windows hem de linux üzerinde. Silmenin mantığı aslında, dosyalar silinmez silindi olarak işaretlenmesidir, böylece yeni veriler silindi gibi işaretlenen verilerin üzerine yazılabilir Fakat bir disk üzerinde ki bir dosyanın olduğu yere başka bir dosya yazılırsa eski dosyaların kurtarılması zordur ama yine de şansınız var. Windows için recuva eski ve stabil programlardan. Linux üzerinde ise bir çok script ve live usb/cd gibi çözümler var. Kısacası silinen dosyanın kurtarılması için, üzerine bir şey yazılmamış olması en temel çözüm. 100 mblik bir alana 50 mb yeni veri yazıldıysa kurtarma 100% sonuç vermese de işe yarayabilir.

Linux için bazı program tavsiyeleri

Windows için bazı program tavsiyeleri

İşin teori veya uzmanlık alanında ise araştırdığım kadarı ile kurtarılamayacak veri yok tamamen hava geçirmez ortamlar da mikroskobik çalışmalarla bunu bazı şirketler dolgun ücretler karşılığında yapıyıor. Bazı gelişmiş devlet kuruluşları ise disk çok ciddi zarar görse bile yapabiliyorlar. Basına sızan bir çok dava var bu konuda teknik detaylar verilmese de yapılabildiği ispatlı.

2 Beğeni

Windows ta bir program kullanıyordum dosyaları geri getirmeyi denedigim anda bütün dosyalarımı bir kisayola dönüştürdü dikkatli ol
images
Buydu sanirsam

1 Beğeni

Programı kısayola dönüştürme değilde resim dosyalarından sistem ya da kullanıcı programlarının kısayollarını kurtarmış olabilir. Resimleri google üzerinde o isimlerle aratınca benzer resimler çıkıyor.

1 Beğeni

hayır direk bilgisayarda ne varsa explorer ksayolu olmuştu tüm dosyaların üstünde de recuva destek için…

1 Beğeni