Sınıf oluşturuyorum fakat çalıştıramıyorum

import time
class EvSistemi:
        def evsistemi(self):
            print("evsistemleri")
class kamera:
        def aktifyap(self):
            print("Kamera Aktif Yapıldı !")
        def deaktifyap(self):
            print("Kamera Deaaktif Yapıldı !")
        def yondegistir(self):
                print("Kamera Sağa Dönüyor !")
                for i in range(1,6):
                        time.sleep(1)
                        print(i)
                print("Kamera Sola Dnüyor !")
                for i in range(1,6):
                        time.sleep(1)
                        print(i)
class PIR:
        def ac(self):
            print("Pır Aktif Yapıldı !")
        def kapat(self):
            print("Pır Deaktif Yapıldı !")
class Isik:
        def aktifyap(self):
            print("Işık Aktif Yapıldı !")
        def deaktifyap(self):
            print("Işık Deaktif Yapıldı !")
class Alarm:
        def aktifyap(self):
            print("Alarm Aktif Yapıldı !")
        def deaktifyap(self):
            print("Alarm Dektif Yapıldı !")

Sınıfları tanımladınız, peki sonra ne yaptınız?

Sonra birşey yapamadım nasıl yapılıcağını bilmiyorum uzun zamandır yazmadığım için unuttum

Sınıfları sadece tanımladığınız için doğal olarak hiç bir işlem yapılmadı. Çünkü sınıflardan örnekler oluşturmadınız. Bu sınıflardan örnekler oluşturmanız lazım ve sizden nasıl bir program yazmanız isteniyorsa, ona göre bu örnekleri oluşturmalısınız.

Eğer konu ile hakim iseniz bir örnek verebilme imkanınız varmı bu sınıf tanımları ile

class PIR:
    def ac(self):
        print("Pır Aktif Yapıldı !")
    def kapat(self):
        print("Pır Deaktif Yapıldı !")

# PIR sınıfından bir örnek:
ornek = PIR()
ornek.ac()
# veya
ornek.kapat()

Yapıcağım olan sistem alarm,PIR,Isik sensörü olucak program çalıştığın da ise bu sensörler aktif olup kamerayı 5 saniye de sağa 5 saniyede ise sola çevirecek

Tamam, size sınıflardan nasıl örnek oluşturacağınızı ve örnek metotlarını nasıl kullanacağınızı gösterdim. Yapmanız gereken şey, sınıflardan örnek oluşturmak ve örnek metotlarının hangileri çağrılacaksa onları çağırmak.

Teşekkür ederim. Yazmaya devam ediyorum sizin örneğiniz ile takıldığım konu olursa yardımcı olurmusunuz ?

Olurum ama zaten işin çoğunu halletmişsiniz. Geriye sadece sınıflardan örnekler oluşturmak kalmış. Örnekler oluşturulduktan sonra da her bir örneğin hangi metodu veya metotları çağrılacaksa o metodu veya metotları çağıracaksınız.

Mesela kamera sınıfının 3 tane fonksiyonu var. Önce aktifyap fonksiyonunu çağıracaksınız. Kamera aktif edilecek. Sonra yondegistir fonksiyonunu çağıracaksınız. Kamera yön değiştirecek.

Isık sınıfının iki tane fonksiyonu var. Birisi aktifyap diğeri de deaktifyap. Demek ki örneği oluşturduktan sonra aktifyap fonksiyonu çağrılacak…

Eğer sistem bir kez açılıp bir kez de kapatılacaksa, en sonunda örneklerin deaktifyap veya kapat fonksiyonlarını çağıracaksınız.

1 Beğeni

Teşekkürlerimi sunuyorum.