Spyder UnicodeDecodeError hatası

Spyder programında PyQt5 ile masaüstü uygulaması geliştiriyorum. Bazı Python dosyalarını çalıştırırken bu hatayı alıyorum:
"This command failed to be executed because an error occurred while trying to get the file code from Spyder’s editor. The error was:

An exception has occurred, use %tb to see the full traceback.
UnicodeDecodeError: ‘charmap’ codec can’t decode byte 0x9e in position 640: character maps to "
Ama her seferinde vermiyor bu hatayı. Başlarda daha seyrek oluyordu son zamanlar sıklaştı. Bu da beni yavaşlatıyor tabi. Yardımcı olabilir misiniz?

Acaba o bazı python dosyalarının isminde veya dosyanın yolunda Türkçeye özgü karakterler veya boşluk bulunuyor mu?

çağrı_modülü.py,

C:\users\user_name\desktop\pera kende\normal.py gibi.

Hayır bulunmuyor. Dosyanın konumunu değiştirmeyi de denedim ama hala aynı hatayı veriyor.

Spyder versiyonu nedir acaba, bir de Windows mu kullanıyorsunuz?

Şunu Anaconda Prompt’a yazıp versiyonu raporlayabilir misiniz?

conda list Spyder$

Evet Windows kullanıyorum. Versiyonu 4.0.1

İmkanınız varsa yine Anaconda Prompt üzerinden şunu deneyip tekrar o dosyalardan birini çalıştırmayı deneyebilir misiniz?

conda install spyder=4.1.5

Yazdığınızı denedim, yaklaşık yarım saat işlem yaptı en son bunu yazdı:
"The following specifications were found to be incompatible with your system:

• feature:/win-64::__cuda==10.2=0
  • feature:|@/win-64::__cuda==10.2=0

Your installed version is: 10.2"

O zaman yine Anaconda Prompt’ta, evvela

conda update anaconda

hemen akabinde

conda install spyder=4.1.5

şeklinde deneyebilir misiniz?

Python’ın hangi sürümünü kullanıyorsun?

Spyder’da Python 3.7 kullanıyorum.

@anon18277073 Yazdım, şimdi Spyder versiyonunu sorgulattığımda 4.1.5 diyor ama bu sefer de Spyder içinde dosyayı çalıştırdığımda bu uyarıyı veriyor:warning

Bu herhangi bir script’i çalıştırdığınızda mı oluyor yoksa PyQt5 bazlı bir uygulamada mı oluyor, veya …?

Bir de bu uyarıya sebep olan script’i başka bir yerden, mesela Anaconda Prompt’tan
python script.py şeklinde çalıştırdığınızda ne oluyor?

PyQt5 bazlı uygulamada oluyor.
Anaconda Prompt’ta çalıştırınca bunu yazdı:
“QWidget: Must construct a QApplication before a QWidget”
Sanırım kodun akışını değiştirmem gerekiyor.

Evet olabilir, problem şu aşamada Spyder’dan ziyade kodda olabilir.

Yardımınız için teşekkür ederim. QWidget’le oluşturduğum nesneleri global olarak oluşturmuşum bunu düzelttiğimde dosya Spyder’da sorunsuz çalıştı.

1 Beğeni