SQL:çalıstırılan sorgunun tipini anlamak

Merhaba.bir database manager programi yazmak istiyorum.programda takildigim kisim su:kullanıcı input yerine bir sorgu girecek.bende bu sorgunun tipine gore kullaniciya mesaj verecegim.ornegin create sorgusunda eger hata yoksa tablo basariyla olusturuldu diyecegim.ornegin select sorgusunda da ilgili row ve columnlari duzenli bir sekilde getirecegim.ama kullanicinin calistirdigi sorgunun tipini nasil anlayacagimi bilmiyorum.aklima gelen tek yontem su:queryni kelimelere bole biliriz sonrada eger bu kelimelerden birisi create ise bunun bir create sorgusu oldugunu anlayip (eger hata yoksa) falanca tablo basariyla olusturuldu diyeriz.ama bunun tek yolu bumu?yani bir query kodu falan yokmu?illa ben sorgunun tipini anlamak icin yukaridaki seyi yapmalimiyim?bu tarz programlar nasil yapiyor bunu?umarim derdimi anlata bilmisimdir.yardimci olursaniz sevinirim.

ORM nedir, yapısı nasıldır, nasıl çalışır araştırınız.

SQL komutunu parse etmeniz lazım. SQLite’ın SQL’ı hangi kurallara göre parse ettiğini burada görebilirsiniz: https://sqlite.org/syntaxdiagrams.html

1 Beğeni