Sunucuda Python programı çalıştırmada sorun

Merhabalar;

cgi ile sunucuda web sitesinin back-end kısmı yapılabiliyor. Bunun için sunucuda varsayılan olarak Python dosyası çalıştırabilmek gerekiyor. Bunun için şu değişiklikleri yapmak gerekiyor:

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra /var/www/icerik/index.py çalıştırılıyor sunucuda. index.py:

Siteye bağlanınca çıkan sonuç:

log dosyası:

[Sat Feb 16 18:07:01.646810 2019] [mpm_prefork:notice] [pid 8876] AH00163: Apache/2.4.29 (Ubuntu) configured -- resuming normal operations
[Sat Feb 16 18:07:01.646942 2019] [core:notice] [pid 8876] AH00094: Command line: '/usr/sbin/apache2'
[Sat Feb 16 18:07:03.383275 2019] [cgi:error] [pid 8877] [client 46.221.149.12:41666] AH01215: (2)No such file or directory: exec of '/var/www/icerik/index.py' failed: $
[Sat Feb 16 18:07:03.383694 2019] [cgi:error] [pid 8877] [client 46.221.149.12:41666] End of script output before headers: index.py

NOT: index.py dosyasının chmod ayarı 755. Dosyanın çalışması için bu ayarın yapılması gerekiyormuş.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosyanin icerigi yerine ekran goruntusunu paylastigin icin denemeye usendim de, o hashbang’den sonraki bosluk sikinti cikariyor olmasin? Silsene bi.

Dosya calisiyor mu?
/var/www/icerik/index.py yazsana bir shell’e.

Simdi gordum.
Hashbang yanlis olmus.
/usr/bin/python3 olmasin o sakin? Python sunucuda nerede?

1 Beğeni

Bi de bi yerde fazla bi bosluk var galiba ama ekran goruntusunden anlasilmiyor, nano kullanmiyorum cunku.

Teşekkürler @aib ,

Haklısınız, çıktı şu:

-bash: /var/www/icerik/index.py: usr/bin/python3: bad interpreter: No such file or directory

Halbuki;

root@ubuntu-s-1vcpu-1gb-fra1-01:~# cd /var/www/icerik/
root@ubuntu-s-1vcpu-1gb-fra1-01:/var/www/icerik# ls
index.py

Python sunucuda o konumda. Başına / eklemek gerekmiş. Yardımlarınız için teşekkürler. :smile:

Size bir soru daha sormak istiyorum:

Ben sunucudaki dosyaları kendi bilgisayarımda yazıp sunucuya yüklemek istiyorum. Böyle sunucuya bağlanıp nano’dan yazmakla olmuyor.

Rica ederim.

SSH uzerinden calisan dosya kopyalama programlari var: scp, sftp, rsync. (Basitten komplekse dogru siraladim.) scp isini gorecektir:

scp index.py root@ubuntu-s-1vcpu-1gb-fra1-01:/var/www/icerik/index.py

sftp'yi daha cok FTP sunucusu gibi bir sunucu gerektiginde kullaniyorum (mesela musteri FileZilla ile baglanmak istiyorsa :scream:)

rsync'i ise arsiv senkronize ederken, sunucu makina dangoz bir Windows ise veya is buyukse tercih ediyorum. (Opsiyon listesine alfabe yetmiyor :open_mouth:)

Ha, bi de sshfs var aslinda, karsi tarafi direkt lokal dosya sistemi gibi mount etmeni sagliyor. Performans sorunu cektirmezse en rahati o olabilir.

1 Beğeni

Teşekkürler, sftp ile hallettim.