Sys.stdin' i biçimlendirmek

pythonda konsol ekranı nasıl renklendirilir? penceredeki yazıların yazı tipi nasıl değiştirilir?
internette bu konular hakkında araştırma yaptım ancak pek bir şey yoktu. bahsettiğim şeyi pythonda yapabiliyor muyuz? bunun bi’ kütüphanesi falan yok mu?
pythona birkaç ay önce başladım ve bu ortam artık beni boğmaya başladı. piyasadaki programlar gibi renkli şeyler yazmak istiyorum. nasıl yapabilirim?

python 'u yüklediğinde idle(python) adında bir editörde yükleniyor burada kodlar belirli kuralları baz alarak otomatik renkleniyor istersen orada yazabilirsin.

Merhaba,
Aşağıdaki linki bir inceleyin isterseniz.

Bir şey soracaktım linuxte python idle editörüde mevcud mu, yükleniyor mu yoksa sadece başka editörler(pycharm) mi yüklenebiliyor

Python idle Linux’de yok ama wine ile Linux’e windows uygulamalarını yükleyebilirsiniz.PyCharm da Linux’e yüklenebiliyor.

bu wine ile windows platformu için üretilen oyunlarda çalışıyor mu?

Konuyu google’da şöyle aratabilirsiniz.
https://www.google.com/search?q=games+that+wine+supports&ie=utf-8&oe=utf-8
Çıkan sonuçlara göre bazı oyunlar çalışıyormuş.

1 Beğeni

oraya bakmıştım ama belki yeni güncel şeyler olmuştur diye sana sordum tşkkrler

IDLE Linux üzerinde de kullanılabilir, https://www.cyberciti.biz/faq/rhel-centos-debian-ubuntu-python-idle-linux-installation/

2 Beğeni

Bilmiyordum bunu. Teşekkür ederim.

O zaman konuyu bırakıp gitmişim, hoş olmamış. Ben o zaman pencereli programlardan bahsediyormuşum. Tkinter yani.

• stdin (sys.stdin) bir dosya objesi. Konsolu temsil etmiyor. Bir dosya veya pipe olabilir.
  • stdout’u renklendirmek onu kullanan programin bekledigi formatla mumkun. Mesela print('<font color="#ff0000">hede</font>')
  • Windows’un bir kisim yeni yetme komut istemleri disinda butun terminaller ANSI escape sequence’larini destekliyor: print('\033[34mhede')
  • Windows’un yeni yetme komut istemleri ANSI kacis sekanslarinin cogunu desteklemiyor, Win32 API cagrilari yapmak lazim. Kutuphanesi vardir. (Hatta isletim sistemine gore ANSI sekansi veya API kullanan portable bir sey vardir.)
  • Python’un pencere, penceredeki yazi tipi mevhumu yok. Terminal emulatorunun ayarlarina bak. (Destekliyorsa, bununla ilgili ANSI kacis sekanslari da olabilir.) Windows’un dandik cmd.exe’sini kullaniyorsan sansina kus daha iyisini bul.

Ortam seni boguyorsa terminal emulatoru ve/veya kabukta degisiklik vakti gelmis olabilir. Konsole veya xfce-terminal + zsh veya fish tavsiye ediyorum.

1 Beğeni