Tam İstemci Kullanımı

Merhabalar,

Eskiden dünyanın en iyi simülasyon oyunu olarak saydığım War Thunder’ı açarken sağ üstte tam istemci şıkkını farketmiştim ve her seferinde işaretleyip kasma vb. şeylerin önüne geçerdim.Buyudukce görev yöneticisi vs. şeyleri öğrenince aradaki farkları anladım.Tam istemci aktif olduğu zaman tüm sistem War Thunder’a tam güç veriyor ve diğer uygulamaların upload vs. şeylerine çok az sistem kaynağı ayrılıyordu.Bunu C# ve Python’da nasıl yaparız?

Bellek yonetimi falansa olay c++ gibi bir dilde dir o olay

“Tam istemci” lafi da, buradaki ornek de bir sey ifade etmedi malesef. War Thunder’a ozel bir sey olabilir, arastirmak lazim.

Ingilizcesiyle baslanabilir.

Diğer oyunlarda da karşılaşmışrım.Sadece War Thunder’a özel değil kesinlikle.İşlemcinin %100’ü bu uygulamaya harcanıyor.

O yeterince yavas ve dusuk cekirdekli bir islemci kullanarak yapilabilecek bir sey.

Tam istemcinin ne yaptigini anlayabilmemiz icin acik olmadigi durumda da ne oldugunu soylemen lazim.

Aslında dolaylı yoldan söyledim:

O zaman “kasma vb.” nedir onu soracagim.

Bu kodun yapmak istediğinizden farkı ne mesela? :

import multiprocessing as mp

def main():
  while True:
    pass

if __name__ == "__main__":
  for i in range(mp.cpu_count() -1):
    mp.Process(target = main, daemon = True).start()
  main()

FPS azalması,daha geç tepki verme,daha yavaş açılması.

War Thunder yaklaşık 20GB ve içinde yüzlerce hatta binlerce dosya var.Bu sadece bir dosyayı etkiler.Tam istemci açık olduğu zaman programın ögeleri (Easy Anti Cheat örnek verilebilir) de War Thunder ile aynı performansa sahip oluyor.

GPU ile CPU’yu karıştırıyor olabilir misiniz?

Aslında her ikiside tam istemcide olacak.Sonuçta ikiside sistem kaynağı.

Tam istemcinin ne anlama geldiğini araştırdınız mı peki?

Yanında info tuşu bulunmakta.

Anladığım kadarıyla, tam istemci demek kısaca şu demek; oyun “tam istemci” olarak indirilirse, “full” paket indirmiş oluyorsunuz. Bu full pakette doğal olarak oyunun boyutu fazla ve grafiklerin çözünürlüğü de yüksek. Full paket sürümünü indirirseniz, bilgisayarınızın kaynakları daha çok kullanılacaktır ama oyunun 9 küsür gb’lık sürümünü indirirseniz, bilgisayarınızın kaynakları daha az kullanılacaktır, belki performans elde edeceksiniz ama görüntü kalitesinden taviz vereceksiniz.

Grafikler üzerinde yüksek performanslı hesaplamalar yapabilmek dendiğinde benim aklıma C++ gelir genelde. Bu arada Nvidia’nın CUDA destekli ekran kartları için Python kullanılabiliyor diye biliyorum. GPU desteği ile CPU’da gerçekleştirilecek bir işlemin gerçekleşme hızında artış sağlanabiliyor.

Daha fazla bilgi almak için bu konuyu araştırmanız gerekiyor.

1 Beğeni

Zaten işlemciyi birden fazla program %100 kullanamaz. Ama istiyorsanız verdiğim örneği bütün dosyalar üzerinde uygulayabilirsiniz.

Demek ki işlemci kullanımını aralarında paylaşıyorlar. Benim attığım kod da bunu yapıyor aslında.

1 Beğeni