Tekrar eden fonksiyonun işlevinin durdurulması

Öncelikle herkese merhabalar,

Yaşım 42 ve bu yaştan sonra oğlumun aldığı Python derslerinden ilham alarak yazılım dünyasına Python ile “Hello World!” diyerek girdim:)
Şu anda fonksiyonları anlamaya çalışıyorum ve sorum şu:

örnek

Örneğin burada cevre fonksiyonu ile tanımladığım adı, XYZ olarak değiştirdiğimde cevre fonksiyonu XYZ ile birlikte yine de çalışmaya devam ediyor. Bunun tamamen silinmesi nasıl gerçekleştirilebilir.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhaba hocam, yazılım dünyasında şimdiden başarılar dilerim size.
Terimleri yanlış kullanmışsınız. Eriştiğiniz şey fonksiyon değil, değişkenin değeri. Programlama dillerinde fonksiyonlar, belirli işlemleri yapan ve basit bir ifadeyle çağrılan kodlardır.

def konus():
    print("Merhaba") 
konus() 

Tekrar eden fonksiyonlar ise şöyledir:

def konus():
    print("Merhaba") 
    konus() 
konus() 

Burada fonksiyonu çağırdığımız vakit, yapılacak işlemleri okuyacak ve doğal olarak yeni bir konus fonksiyonu çağıracaktır. Bu diğer fonksiyonda yeni bir fonksiyon çağıracak şekilde devam edecektir. Tabi bunun da 900 küsür defa olmak üzere bir sınırı var. Sizin sorunuza gelirsek galiba cevre değişkenine eriştikten sonra tekrar erişememek istiyorsunuz. Bunun için şöyle bir şey kullanabilirsiniz:

del cevre
print(cevre) 
#NameError hatası yükseltir. Çünkü değişken silinir. 
2 Beğeni

Hocam, öncelikle hızlı cevabınız ve nezaketiniz için teşekkür ederim; tanımlara ilişkin uyarılarınızı dikkate aldım.

del komutuyla da sorunu çözmüş oldum.

Tekrar teşekkür ederim.