Telegram Bot'tan Python'a İnput Almak

Öncelikle konu’yu açtığım yer yanlışsa kusuruma bakmayın yeni kayıt oldum.

Merhaba herkese hayırlı akşamlar, Python kodlamada yeni olduğumdan kaynaklı bir kaç şey danışmak istiyordum.

1.Öncelikle Telegram botuma /start dediğimde python kodumun açılması mümkün müdür ? Eğer mümkün değilse başka nasıl bir yol izleyebilirim ?

1. Telegram botuma yazacağım mesajları, python kodumda nasıl çalıştırabilirim. Örnek vericek olursak. Python kodumda a*b olsun. Telegramda benim ilk yazacağım mesaj a’yı(örn: 5) sonraki yazacağım mesaj b’yi(Örnk: 10) doldurup pythonda bana cevabını 50 olarak verebilir mi ?

Herkese tekrardan hayırlı akşamlar, iyi çalışmalar.

Bu mantıksız bunun için 2 tane bot yazabilirsin tabi ama çok gereksiz olurdu.Daha önce telegram api kullanmadığın için bu soruyu sordun diye düşünüyorum.

Bu kısım oldukça basit şekilde yapılabilir. Bir çok forumda benzer örnekler bulabilirsin aslında

from telebot import TeleBot

bot = TeleBot("Api Token")

@bot.message_handler()
def give(m):
    veri=m.text.split("*") #Telegramdan gelen veriyi parçalıyoruz
    ilksayi=veri[0]
    ikincisayi=veri[1]
    metin=int(ikincisayi)*int(ilksayi)
    bot.send_message (m.chat.id,metin)

bot.infinity_polling()

image

1 Beğeni

input atmak deyimini literatüre soktuğun için teşekkürler.
literatür bunu kesinlikle hissetti.

3 Beğeni

olur arada öyle ya .d

Eyvallah hocam. Kodlamaya yeni yeni başladığım için tam olarak nereden destek alacağımı bulamadım. Konuya cevabın için teşekkür ederim :slight_smile:

Hocam kodu denemeden teşekkür etmiştim. Kodu çalıştırdığımda herhangi bi cevap alamıyorum telegram botumdan, anlayamadım sorun nerede acaba?

Nezaketine bayıldım.

1 Beğeni

Api tokenini doğru girdin mi ?
Hata kodunu yollarsan bi bakalım ama kodda hata yok

evet api tokenimi defalarca kontrol ettim, telegramda privacy mode’da kapalı. Bi hata ile karşılaşmıyorum sadece cevap alamıyorum.(SS alırken bot çalışır durumdaydı.)

Kanka şaka mı yapıyosun :joy: kodu yorum satırı yapmışsın