TKINTER:Class icinde messagebox kullanirken hata

Merhaba.OOP teknikleriyle bir schooldb yapiyordum.her yolundaydi.taki messagebox ekleyene kadar class icinde message box eklemeye calisdigimda:

Undefined variable 'messagebox'

diye bir hata veriyor.ilgili kodlar:

messagebox.showinfo(title = "deneme",message = "{} {} sisteme elave olundu!".format(self.adentryveri,self.soyadentryveri))

messageboxu bir degiskene atadim self ile birlikte kullandim ama yine ayni hatayi veriyor.yardimci olursaniz sevinirim.

messagebox için bir değişkeni doğru kısımda tanımladığına emin misin?

boyle tanimladim:

self.mesaj = messagebox.showinfo(title = "deneme",message = "{} {} sisteme elave olundu!".format(self.adentryveri,self.soyadentryveri))

ayrica messagebox icin ayri bir fonksiyonda tanimladim(anlamsiz olsada) ama ayni hata

şöyle bi dener misin

from tkinter import *
from tkMessageBox import *

showinfo(title = "deneme",message = "{} {} sisteme elave olundu!".format(self.adentryveri,self.soyadentryveri))

messagebox tanımlanmamış.

Tesekkur ederim cozuldu.from tkinter.messagebox import * seklinde yapdim ve oldu.sizin dediginiz gibi yapmadim cunki sizin dediginiz gibi yapsaydim tkinter.Button vb. yazilan yerledeki tkinteri silmem gerekirdi.buda 200 satirlik kodda tam bir iskence olurdu.ama yinede sizin fikrinizden esinlendim.diger hesaba gecince cozuldj tikinizi vericem.bir kez daha tesekkr ederim.

1 Beğeni

Genel olarak böyle bir durumla karşılaştığınızda kullandığınız editörün replace özelliğinden faydalanabilirsiniz.

1 Beğeni

eyvallah reis çözüldüğünü bilmek yeter