Tkinter ile Hava Durumu programı

Merhaba, Tkinter ile alıştırma olması için ufak bir hava durumu programı yazdım. Ülkemizdeki ve yurtdışındaki birkaç şehrin hava durumunu çekiyor. Program asıl istenileni yapabiliyor, o yüzden fazla şehir eklemeyi gerekli görmedim. setup.py, requirements gibi paket oluşturma dosyalarını hazırlamayı bilmediğim için Github'a sadece dosyaları eklemekle yetinebildim, kusura bakmayın. Bu konuda bilgilendirir ve kodlarla ilgili tavsiyelerinizi eksik etmezseniz sevinirim. Teşekkürler.

Github linki: HavaDurumuUygulamasi
Not: Tkinter dışında, Pillow ve BeautifulSoup4 modüllerini kullandım.

5 Beğeni

Elinize sağlık. Kodlarla ilgili bir tavsiyem olacak. Bir şehrin hava durumu çekilirken arayüz kısa süreki olarak donuyor. Bunu engellemek için after metodunu kullanabilirsiniz veya Thread kavramını araştırabilirsiniz.

2 Beğeni

İnceleyeceğim, teşekkürler :blush:

1 Beğeni

Bende daha önceden şöyle bir şey yapmıştım Tkinter ile.
github.com/gravityfunc/yagmur

İstediğin yerin hava durumu bilgilerini almak için conf.json dosyasınaki enlem ve boylam bilgileriyle oyna…

{
  "lat": 38.719850882508716,
  "lon": 30.540882288941702,
  "api": {
    "lang": "tr",
    "exclude": "hourly,flags",
    "key": "9bc2350bd5674b17dec1f677a6dbecfa"
  }
}

Örnek:
sample

3 Beğeni
from threading import Thread

self.havayiOgren = Button(text="Hava Durumu", font="Helvetica 30", command=lambda : Thread(target = self.goster).start())

şeklinde yaparsanız donma kalkacaktır.
Not: import kısmını weatherApp.py dosyasının yukarı kısımlarına yazın 1 kere import etsin.

3 Beğeni

Tebrikler, 10 numara çalışma olmuş. Kodunu deneyemedim, öneride de bulunacak zamanım yok ne yazık ki :frowning:

1 Beğeni

canın sağolsun (: Cihat_Altiparmak

Konuyu hortlatoyorum ama “Viyana” şehrini seçtiğimiz zaman çıktıda “Vienne” gibi İngilizce çıktılar alabiliyorsunuz.Ayrıca izin verirseniz,arayüzü daha iyi bir hale getirebilirim.

1 Beğeni

Tabii ki geliştirebilirsiniz. Benim Tkinter hakkında pek bilgim yok. Zaten bu programı yazarken de temel araçları kullanmıştım. Şuan arayüz programlama için Pyside2 kullanıyorum. Tkinter hakkında bilgim olsaydı bir küçük widget haline getirip ekranın bir köşesinde tutardım. Masaüstü araçları gibi.

1 Beğeni

GitHub → Proje → Settings → Manage Access → İnvite a Collaborator → gbcybertr

Yazarak projeye beni de dahil edebilirsiniz.

1 Beğeni

@ggns7

image

Nasıl olmuş?

Eklemeler & Düzenlemeler :

1. Pencere boyutunu 250x425 yaptım,
  2. Kayseri,Diyarbakır ve Wuhan şehirlerini ekledim,
  3. ----- çizgisini Listbox’un tamamını kaplayacak şekilde düzenledim,
  4. simgeGoster konumlandırmasını anhor=CENTER yaptım ve resimdeki görüntüyü elde ettim.
  5. sehirlerBox isimli Listbox’u simgeGoster’deki gibi anchor=CENTER yaptım.
  6. Hava durumunu öğrendiğimiz tuşun text’ini “Hava Durumunu Öğren” yaptım.
  7. Hava durumunu gösteren Entry’yi en alta aldım.
  8. Helvatica fontu Türkçe karakterleri desteklemiyordu,Arial yaptım.

Yapmak istediğiniz bir şey olursa burdan veya özelden yazabilirsiniz.

İyi forumlar.

1 Beğeni

Elinize sağlık, güzel olmuş. Bir şehir seçilip hava durumu istendiğinde şehirlerin olduğu obje gizlense, ekran ortasında kocaman şekilde seçilen şehrin sıcaklığı yazsa? Kullanıcı bunu yaptıktan sonra da ‘Yeni Sehir’ isminde bir buton oluşsa, seçilen şehri değiştirebilse?
Bence güzel olur :slightly_smiling_face: Takıldığınız yerlerde yardımcı olmak isterim.

1 Beğeni

Kodları yüklediğim profili silmiştim. Bi’ kullanıcı depoyu fork’lamış. Merak edenler için kodlar

1 Beğeni