Tkinter mi pyqt5 mi hangisi kullanmalıyım?

Bir program kodladım. Fakat arayüz hiç kodlamadığım için satışa çıkaramıyorum. Tkinder veya pyqt5 arasında kaldım. Tkinder exe formatına dönüştürebiliyormuyuz onuda bilmiyorumda. pyqt5 de qdesinger gibi uygulamalar var.

Basit bir uygulama olucak. 3 tane input alanı. Pc den klasör içerisindeki txt dosyalarını belirtecek. Daha sonra button ile programı çalıştıracak. Web arayüzlerine bağlanacak bir uygulama kısacası. Benim için önemli olan bana sıkıntı çıkarmasın. Ve web arayüzlerinde sytax bazen değişiyor. Doğal olarak program çalışmayabiliyor. Müşterilerim zor durumda kalmaması gerek. Ben tekrar tekrar convert edip sorunları çözmeye destek vereceğim.

Hangisini kullanayım hiç kullanmadım ve hiç denemediğim şeyler ? Sizlere sormak danışmak istedim.

Ayrıca her platformda çalışacak bir exe olmasını istiyorum. Wİndows, linux, mac.

3 input + 1 buton icin hic fark etmez.

Hayir, executable yaratmanin GUI kutuphanesiyle hic bir alakasi yok.
“muyuz” ayri.
"da"lar da ayri.

“Web arayuzune baglanmak” hic bir sey ifade etmiyor. Neyin web arayuzune, hangi sebeple baglaniyor? (Sorunun cevabi icin onemli degil gerci)

Web arayuzunun sentaksi ne demek? Giden-gelen datanin semasi, yapisi mi? Oyleyse bunun kullanilan GUI kutuphanesiyle hic bir alakasi yok.

Neyi neye convert edeceksin (donustureceksin)?
Programa duzenli update’ler cikacaksan bu guzel bir sey, fakat GUI kutuphanesi secimi bunu da etkilemiyor.

Bence ikisini de dene. Hangisi daha kolay gelirse onu kullanirsin. Ama burada GUI kutuphanesi seciminden daha buyuk dertler var gibi gozukuyor. Sordugun sorular aslinda programlama dili secimi sorulari gibi…

1 Beğeni

Programlama dili ve/veya program dagitma teknolojisi secimi ise zor; istediklerin herkesin istedigi seyler de olsa (her platformda calisan executable’lar, otomatik update’ler) pek guzel cozumleri yok.

Dogrudan bu forumda exe yapimiyla ilgili basliklar var, onlari takip edebilirsin.
Update kismina gelince ise iki parcali bir yapi kullanabilirsin: Update’lere bakip/indirip ana programi calistiran calistirici + update edilebilen ana program.

Ben tkinter kullanmaya karar verdim.

sytax yanlış yazmışım syntax demek istedim. Syntax dan kastım html sözdizimi. Web arayüzleri derken web sitelerinden bahsediyorum. GUİ ile hiçbir alakası yok biliyorum. Benim amaçım bu programı GUİ giydirmek kısacası.

Neyi nereye convert edeceksin demişsin. Web sitelerinde html syntax yani html yapısı sürekli değiştiğinden yapılan executable sürekli değişmek zorunda kalıyor

Ayrıca aşağıdaki mesajında ne demek istiyorsun. Sanırım senin sorunun gui seçimi değiil programlamayı öğrenmi diyorsun.

Blok-alıntı

Ama burada GUI kutuphanesi seciminden daha buyuk dertler var gibi gozukuyor.

Yani sanki bana iyice kızmışsında nazikliğinden dolayı pek fırça atmamışsın gibi davranmışsın :slight_smile: Böyle bir durum varsa lütfen yardımcı olma. İyi günler dilerim sana.

Oyle gibi gozukuyor, haklisin, ozur dilerim. Hakikaten sinirlenirsem sessiz kalacagima soz veriyorum.

Posta “bir program kodladim” diye basladigin icin programlamayi bildigini varsayiyordum. Bilmiyorsan ogren, evet.

Burada tam olarak yazdigimi soyluyorum: GUI kutuphanesi (Tk vs Qt) seciminden daha buyuk sorunlarin var. Bunlari kendi ifadenden cikardim; programin sana ve musteriye sikinti cikartmamasini istiyorsun. Degisken web sayfasi yapisi karsisinda degistirilebilir olsun istiyorsun. Her platformu kullanan musterilere satilabilsin istiyorsun. Bunlar, programin yazilis ve dagitilis sekliyle alakali seyler ve basit bir “hangi GUI kutuphanesini kullanayim” seciminden cok daha onemli kararlar isteyen gereksinimler. “Tk mi Qt mi kullanayim” baslikli bir forum postu altinda gume gidebilirler. Onemli olduklarini vurgulamamin ve onlara ozel ayri ikinci bir cevap yazmamin sebebi bu.

Burada da anlatimindaki hatalari ve anlasilmazliklari duzeltmeye/aciga kavusturmaya calistigim icin bir takim sorular sordum ve yorumlar yaptim. Spesifik olarak basliktaki soruyla (Tk vs Qt) alakali olmasalar da, ileride cikacak problemlerle ilgili sorular sorarken veya (baska herhangi bir nedenle) yaptigini birine anlatirken dogru teknik terimleri kullanmak ikinizin de harcadigi vakti buyuk olcude azaltacaktir.

Simdi bir takim aciklamalarda bulunacagim. “Iyice kizmisliktan kaynaklanan ama naziklikten atilmayan firca” gibi gelecekse lutfen okuma:

HTML sentaksinda uzun suredir buyuk bir degisiklik olmuyor. Oldugunda da, web sitelerinin bu degisimi yansitmasi vakit aliyor. Senin kastin, anladigim kadariyla, bir web sayfasinin HTML yapisi veya DOM agaci. O her “guncellemede” degisen bir sey.

Web sitesi de bir arayuz olmakla birlikte, yazilan bir programdan bahsederken “web arayuzu” dendiginde anlasilan sey bir programlama arayuzu (API) olabiliyor. API’lerin varolus amaci tarayici arkasindaki insanlar yerine programlara hitap etmek oldugu icin, web sitelerinden cok farkli sekilde tasarlaniyorlar. (Gunumuzde bir suru web sitesi disariya da acilabilen bir API katmanini kullanan bir GUI katmani olarak tasarlaniyor.)

Bir web sitesinden (veya API’den) programin icine bilgi aktarmak icin convert fiilini kullanmak yanlis. Sitenin HTML DOM agacini XML’e veya JSON’a cevirmek conversion olarabilir mesela, ama agacin icinden data cikarirken parse fiilini veya teknik konotasyonu olmayan daha hafif bir fiili kullanmak (okumak, bakmak, cekmek, vs.) daha dogru olur.

Benzer sekilde, executable’in degistigini belirtmek de fazla spesifik. Olasi bir update/guvenlik mekanizmasinin bakacagi, dosyanin checksum’inin/digest’inin degisiminden mi bahsettigini merak ettiriyor. Oysa executable degisiyor cunku kod degisiyor. Kod degisiyor cunku DOM parser degisiyor. DOM parser degisiyor cunku web sayfasi degisiyor. (Hmm bak DOM parser’inin bekledigi yapiyi kod yerine data olarak koymak da iyi fikirmis.)

Butun programlama ogrenenlere soyledigim sey: Teknik terimleri dogru, yerinde kullanmaya calisin. Bu ugras esnasinda cok sey ogreniliyor.

Teşekkür ederim bilgilendirme için. :slight_smile:

Fakat benim kullandığım ifadelerde bir yanlışlık gibi bir durum olduğunu sanmıyorum. Sadece kullandığım terimlerin açıklamalarını ifade etmemişim. Bunuda konuyu okuyan forumdaşların anlayacağını zannetmenden dolayı. Lütfen açıklamama izin verin.

Syntax dan bahsederken web sitelerin html yapısından bahsediyorum. Webmasterler yani web site yöneticileri html lerde değişiklik yaptığında yazdığım programda doğal olarak çalışmayak. Sürekli veya arada sırada exe de ve programlarda değişiklik yapmam icap ediyor. Ayrıca Python kodunu exe çevirmek convert olmuyor mu ?

Html yapısında değişiklik yapıldığında, program çalışmayacak bende python kodunu düzeltip exe ye tekrar convert edeceğim. Bu exe yi tekrar müşterime göndereceğim. Benim kafamdaki düşünce bu.

Benim amaçım anlık online bir değişim değil tabiki. Siz çok daha geniş düşündüğünüz için ve benim ilk arayüz uygulamam olduğu için anlaşmazlıklar olabilir. Surçi lisan ettiysek afola.