Tkinter , sadece ekrandaki yazıyı silme

Merhabalar., İstanbul butonuna basınca ekrana çıkan label textini “Kısımdan ÇIKIŞ” butonuna basıp silmek istiyorum ama yapamadım.Yardım ederseniz sevinirim.

from tkinter import*
pencere=Tk()
pencere.geometry("800x600")
pencere.title("Dil bilgisi : Kelime Türleri")

def istanbul():   
    label = Label(pencere,font="Arial 10 bold", text="İstanbul İstanbul İstanbulİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul \n İstanbul İstanbul İstanbulİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul \nİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul \n İstanbul İstanbul İstanbulİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul \n ")
    label.pack( padx=50, pady=150)
def ankara():   
    label = Label(pencere,font="Arial 10 bold", text="AnkaraAnkara AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n AnkaraAnkara AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara  \n Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara \n Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n  ")
    label.pack( padx=50, pady=150)

def degistir():
    pass

istanbul=Button(pencere,text="İstanbul",command=istanbul, width=15).place(x=10,y=5)
ankara=Button(pencere,text="Ankara",command=ankara, width=15).place(x=150,y=5)

exit=Button(pencere,text="Kısımdan ÇIKIŞ", command=degistir, bg="yellow").place(x=600,y=50)
exit2=Button(pencere,text=" ÇIKIŞ",command=pencere.destroy,  bg="yellow").place(x=600,y=400)
pencere.mainloop()

Hangi yazı ? Button ların text inden mi bahsediyorsun ? Keşke kendini doğru ifade edebilseydin de insanlarda senin ne demek istediğini anlamak yerine, çözümü yazsalardı.

düzeltme yaptım,herhalde anlaşılır.

from tkinter import *

pencere = Tk()
pencere.geometry("800x600")
pencere.title("Dil bilgisi : Kelime Türleri")

def istanbul():
    lbl.config(text="İstanbul İstanbul İstanbulİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul \n İstanbul İstanbul İstanbulİstanbul İstanbul İstanbulİstanbul")

def ankara():
    lbl.config(text="AnkaraAnkara AnkaraAnkara Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara \n Ankara Ankara Ankara  Ankara Ankara")

def degistir():
    lbl.config(text="")

lbl = Label(pencere, text="")
lbl.pack(pady=50)

istanbul = Button(pencere, text="İstanbul", command=istanbul, width=15).place(x=10, y=5)
ankara = Button(pencere, text="Ankara", command=ankara, width=15).place(x=150, y=5)

exit = Button(pencere, text="Kısımdan ÇIKIŞ", command=degistir, bg="yellow").place(x=600, y=50)
exit2 = Button(pencere, text=" ÇIKIŞ", command=pencere.destroy, bg="yellow").place(x=600, y=400)
pencere.mainloop()
1 Beğeni

Kardeşim sağ ol , elinize sağlık. Çok uğraştım yapamadım.Çözdünüz.

Global değişken kullanarak farklı bir çözümü.

from tkinter import*
pencere=Tk()

def istanbul():
    global label
    label = Label(pencere, text="İstanbuanbulİstanbuul İsul İstanbulİstanbul \n ")
    label.place(x=0, y=200)

def ankara():
    global label
    label = Label(pencere, text="Anra AAra Ankara  Ankara Ankara \n  ")
    label.place(x=0, y=200)

def degistir():
    global label
    label.config(text="")

istanbul=Button(pencere,text="İstanbul", command=istanbul, width=15)
istanbul.place(x=10,y=5)

ankara=Button(pencere,text="Ankara", command=ankara, width=15)
ankara.place(x=150,y=5)

exit=Button(pencere,text="Kısımdan ÇIKIŞ", command=degistir)
exit.place(x=600,y=50)

exit2=Button(pencere,text=" ÇIKIŞ", command=pencere.destroy)
exit2.place(x=600,y=400)

pencere.mainloop()
1 Beğeni

Elinize sağlık, çok teşekkür ederim.Farklı yoldan aynı çözümü buldunuz.

1 Beğeni

Bildiğmiz kadarı ile çözüm üretmeye çalışıyoruz. Aynı sorunu yaşayan insanlar bu foruma girdiklerinde, farklı farklı kod örnekleri görmelerinin faydalı olduğunu düşünüyorum. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Yanılmıyorsam label textlerini destroy ile kaldırabiliyosun.

1 Beğeni