Tkinter'e video yükleme

Tkinter’de videoları açmamızı sağlayan ek bir araç var mı? Yoksa bitmap mi kullanmalıyız?

Öyleyse soruyu şöyle tekrar düzenleyelim:
Photoimage sınıfı hangi formatları destekliyor?

Konuya yabancıyım ama böyle bir kaynak buldum.
Siteden alıntı:

The PhotoImage class can read GIF and PGM/PPM images from files:

photo = PhotoImage(file=“image.gif”)

photo = PhotoImage(file=“lenna.pgm”)

The PhotoImage can also read base64-encoded GIF files from strings. You can use this to embed images in Python source code (use functions in the base64 module to convert binary data to base64-encoded strings):

Edit: Araştırdığım kadarıyla video eklemek için sanırım python-gstreamer ve python-gobject isimli modülleri de indirmek gerekiyor.
Link1
Link2
Yukarıdaki linklerde konuyla ilgili paylaşımlar yapılmış, belki faydası dokunur.

Zaten o kaynakta geçen 30’dan fazla formatı destekliyor sözünden yola çıkıp bu soruyu sordum. Ama o kaynakta verilen link pek tatmin edici olmadığı için sordum.

Anlıyorum, henüz daha ilgilenme fırsatı bulmadığım bir konu olduğu için elimden ancak bu kadarı geliyor. İsterseniz Stackoverflow sitesinde de araştırabilirsiniz konuyu, benzer bir soru sorulmamışsa belki siz bir başlık açıp sorarsınız, konuyu bilen birileri de size yardımcı olmaya çalışır.

Tkinter güzel değil, boş verin onu :smiley: Jython’a bir bakmanızı öneririm :slight_smile:

1 Beğeni

Önerin için sağ ol. Onu da incelenecekler listesine ekliyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Konuyla alakalı örnekler yaparken, yeni bir şey öğrendim belki işinize yarayabilir.

Örnek-1:

from tkinter import Tk, Frame, Button, PhotoImage
pencere = Tk()
çerçeve = Frame(pencere)
çerçeve.pack()
resim = PhotoImage(file="resim1.png")
düğme = Button(çerçeve, image=resim)
düğme.pack()
pencere.mainloop()

Örnek-1’de düğmeye png uzantılı bir resim eklenebiliyorken, gif veya jpg uzantılı bir resim eklenemiyor. Ancak aşağıdaki yöntemle gif veya jpg uzantılı resimler de ekleyebilirsiniz.

Not: Ekleyeceğiniz resim kendi orijinal boyutlarında eklenir. Resmi eklemeden önce resmi küçültüp ekleyebilirsiniz. Çünkü Button widgetinin width ve height parametreleri düğmeyi küçültüyor, küçülmüş düğmede resmin sadece belli bir alanı görünüyor. PhotoImage’in de width ve height parametreleri var, ancak denediğim kadarıyla resmi küçültemediler. Belki henüz öğrenmediğim başka bir küçültme yöntemi vardır.

Örnek-2

from tkinter import Tk, Frame, Button
from PIL import ImageTk
pencere = Tk()
çerçeve = Frame(pencere)
çerçeve.pack()
resim = ImageTk.PhotoImage(file="resim-1.jpg")
düğme = Button(çerçeve, image=resim)
düğme.pack()
pencere.mainloop()

Konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama sormadan edemedim. Tkinter ile Jython’ı nasıl karşılaştırabiliyorsunuz? Birisi masaüstü arayüz çatısı, diğeri bir Python gerçeklemesi. Biri armut, biri elma. :slight_smile:

1 Beğeni