Tkinter'e yeni font ekleme

Tkinter’de internetten yüklediğim fontu eklemek istiyorum ama nasıl yapılacağını pek anlamadım

Birde tkinterde butona veya herhangi bir şeye özelliklik belirleyip (örneğin genişlik) bunu oluşturduğum butonda aksini belirtmediğim sürece hep aynı şekilde olmasını nasıl sağlayabilirim

Tkinter hakkında pek bir bilgim yok. İnternetten font yüklemeyi nasıl yaptınız, nereye yüklediniz?
2. sorunuz için ise (eğer yanlış anlamadıysam) istediğiniz widget’ı özelleştirerek yeniden
oluşturun.
örneğin
En basitinden örnek:

import tkinter as tk

class MyButton(tk.Button):
	def __init__(self, parent=None):
		tk.Button.__init__(self, parent, text="Buton",bg="skyblue")

root = tk.Tk()
button = MyButton(root)
button.pack()
root.mainloop()

Bu şekilde kullanırsanız arkaplan rengi açık mavi, üzerinde ‘Buton’ yazısı bulunan bir buton oluşur. Diğer tüm widget’larda aynı şekilde yapabilirsiniz.

font dosyası pc de yüklü ve yazının fontunu değiştirmey bir tek şu şekilde yapabiliyorum

s.yazı=tk.Label(text=“yazı”)
s.yazı.config(font=(“Comic Sans MS”,15))

gibi ancak ‘Comic Sans MS’ yerine kendi kurduğum fontu yazınca olmuyor ki benim istediğim bu değil ama şuan tek yapabildiğim bu

asıl istediğim dışardan yüklediğim font dosyasını python dosyam ile aynı konuma atıp ordan bir şekilde dosyama importlamak(doğru kelime bu mu bilmiyorum ama) ardından da istediğim yerlerde bu fontu yapabildiğim tek yol ile kullanmak

diğer soru için cevabınız güzel ancak ben daha çok html ve css de
a{color :red;}
yaptığımızda tüm linklerin kırmızı olması gibi bişi istemiştim ama verdiğiniz örnekte yeterli tek problem ben kodları tek bir sınıf içinde yazıyor idim ama sanırsam daha farklı yapsam daha iyi olacak