Türkiye'de yazılım alanında iş bulmak ve Python dilinin yeri

Türkiye’de Python ne kadar tercih ediliyor? İyi bir Python programcısı iş bulmakta sıkıntı çeker mi? Türkiye’de en çok hangi dillerin geliştircisine ihtiyaç duyuluyor? Kendi gözlemlerim ile Türkiye’de Python’ın fazla yaygın olmadığı sonucunu çıkardım. Tabi bu yanlışta olabilir. Fakat java, c#, c++ dillerine göre epey geride gibi. Şuan yazılımcılığı meslek olarak yapan veya sektörün içinde olan biri cavaplayabilir mi?

Python İsviçre çakısı gibidir, her yerde kullanılır. Python ile uzaktan yakından alakası olmayan şirketler bile sistem tarafında bir betik dili lazım olunca Python kullanırlar. Tabii C#, Java ve JavaScript gibi diller ile iş bulma ihtimaliniz daha yüksektir. Yine de kendinizi Python’da geliştirirseniz, işsiz kalmazsınız.

1 Beğeni

İsmail hocam betik dil nedir ?

Script dili. Yani daha çok küçük yama programlar yazmaya yarayan diller. Sistem programları yazmak için kullanılan Bash, PowerShell gibi dillere de script dili denir. Script diller genelde derlenmez, yorumlanarak çalışırlar, tip destekleri yoktur ve söz dizimleri daha basittir. Böylece programınızı hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Python da bir script dilidir aslında. Ancak Python oldukça güçlüdür de aynı zamanda.

Yeterince buyuk sistemler uretildiginde parcalarindan birisinin Python olma ithimali artiyor (@ismailarilik’in dedigine geliyor). Bunun disinda, Django’lu web sitesi disinda profosyonel Python kodu/kodcusu ihtiyaci hic gormedim. (Is ilanlarina bakan biri degilim ama gozume bile carpmadiginda gore az olmali diye tahmin ediyorum)

Klasik bilim alanlarinda veri isleme/analizi icin kullaniliyor ama akademi baglandim olmadigi icin (ve universite disinda bilim alanlarinda ar-ge gormedigim icin) burasi hakkinda bir sey soyleyemeyecegim.

Is bulmak icin hala en saglam dillerin Java ve C# oldugunu dusunuyorum. (Back-end, sistem, servis yazilimlari icin) Geleneksel olarak Python’in cok kullanilmadigi yan sektorlere bakacak olursak: JavaScript ve JavaScript, Apple ve Google’in gunun favori mobile app gelistirme dilleri, Unity.

Birkac sene oncesinin dunya trendlerine bakmak da bir opsiyon.

Iyi Python programcisini nasil tanimliyoruz?

Dili yalayip yutmus olmasi, modulleri ezberden siralamasi kimsenin bir isine yaramaz. Diger dillere aktarilabilecek deneyimlerini Python’da yasamis birinin de bu deneyimleri Python’da yasamis olmasinin bir ozelligi yok.

Iyi bir Python programcisi iyi bir programcidir. Iyi bir programcinin ise hangi dilleri bildiginin bir onemi yok.

Daha once yazmadigim dilde yazilim gelistiren takimin basina getirilmisligim var.

Benim deneyimim (10+) hep yazilim sektorunde calisan ve isini seven insanlarin oldugu olusumlarla. Yazilimci arayan diger sektorlere veya sadece para kazanmak icin calisanlara (veya boyle calisanlar arayanlara) uymayabilir soylediklerim.

3 Beğeni