TypeError at /admin/login/ exceptions must derive from BaseException

beyler iyi günler artık kafayı yiyeceğim ben normalde control panel yazıyordum sonra bu hatayı aldım tek tek koduları inceledim bir sorun yoktu daha sonra sorun devam edince sorunun kod ile ilgili olmadığını fark ettim yeni bir django projesi oluşturdum yeni oluştrudum projedede aynı hatayı aldım bu hata localhosta girdiğimde admin panele geçmek istediğimde karşıma çıkıyor 127.0.0.1:8000/admin
her yere baktım adam akıllı hatayı alan bile yok yardımcı olursanız sevinirim

hata bu şekilde gözüküyor kod tamamen yeni proje kodu

Koda hiç ellemediğin halde mi hata veriyor. Djangonun verdiği hazır kod mu? Aynı kod başka cihazlarda çalışıyor mu?

djangonun verdiği hazır kod başarılı şekilde çalışıyor fakat admine girmeye çalıştığım zaman bu hata çıkıyor yeni proje oluşturduğumda aynı kod başka cihazda çalışıyor hem cmd den startproject yaptım hemde pycharmdan proje kurdum aynı hata

Cihazınızdaki sorunsa eğer pycharm da yeni proje açınca düzelmesi gerekiyor da temiz bir venv veriyor çünkü. Problemin ne olduğunu burada anlamak zor üstüne birde cihaz sorunu olunca ne yapacağını anlayamıyorsun. Python u silip yüklemeye ne dersin diceğimde pycharm zaten 0 python veriyor çözmez muhtemelen ama denemeye değer

venv projelere mi ekleniyor çünkü bi YouTube’dan bi projeye başlamıştım venv ekledikten sonra bunu yapmaya başladı önceden de bu hatayı alıyordum fakat tek projeye ait oluyordu şimdi tüm projelerimde böyle birde bi arkadaşa da demiştim python silmeyi Mac kullandığım için sistemin bağımlılıkları var dedi öyle biri yapmamamı söyledi

Evet pycharm her projeye ayrı venv açıyor. Tahminimce bir yerde yanlış bir şey yapıldı ve bu hareket tüm sistemi etkiledi. Yani normalde python silip yüklemeyi bende önermem ama senin durumunda proje zaten çalışmıyor denemeye değer belki de ama mac e çok hakim değilim eğer yapmaman söylendiyse yapma. Peki ufaktan başlayalalım djangoyu pip ile kaldır ve tekrar yükle belki sürüm felan değişmiştir ve bi yerde açık vardır (dediğim şeylerin çoğu olası şeyler değil ama aklıma başka çözüm gelmiyor)

indirdim sildim 4.1.3 vardı yükledim yine aynı sürüm yüklendi birde admine girmeye çalıştığımda terminalde aşağıdaki hatalara yönlendiriyor fakat bu kodlar django’nun ana main kodları bi bak istersen

şuandan sonra söyliyeceklerim benim için sadece saçmalamak olur çünkü django bilmiyorum ve sadece tahmin edebiliyorum hataları. Forumda djangoya hakim birileri yanıtlar sorununu

1 Beğeni

Ben genelde böyle admine girmeye çalıştığımda anlamlandıramadığım hatalar aldığımda sıkıntı düzgün migratation yapılmamış olması oluyor.
herbir app in içindeki “migrations” klasörlerinde bulunan “__init__.py” hariç tüm dosyaları silip baştan çalıştırınca genelde sorunum çözülüyor. Applerin ve modellerin birbirlerine bağımlılıkları karışık ise (bol bol foreignkey kullandığımda) doğru sırada migrate etmek için biraz karıştırmak gerekebiliyor. (modelleri kapatmak, appleri sırayla migrate etmek vb)

Ayrıca ilk resimdeki path.endswith(sep) ifadesi de biraz midemi bulandırdı. klasör isimlendirmesinden linux kullandığınızı tahmin ediyorum. bir yerlerde sadece windowsa uyumlu bir kod yazmış olabilir misiniz?
https://python-istihza.yazbel.com/standart_moduller/os.html sayfasında ‘os.path.join()’ ifadesine bakabilirsiniz.

migrate ettim dediğiniz yöntemi de uyguladım diğer projede fakat dediğim gibi yeni projede de bunu yapıyor linux değil de Mac kullanıyorum herhangi bir windows uyumlu kod yazmayı değil herhangi bir kod yazmadım path.endswith(sep) ifadesinin bulunduğu kısmı da attım kodun tamamı bu şekilde gözüküyor

dediğim gibi bu kod django’nun kendi oluşturduğu kod

kodu nereden buldunuz? python 3.10 ve django 4.1 ile mi yazılmıştı?

aynen 3.10 ve 4.1.3 django ile yazılmış kod

Python kodu modifiye edilmis

nasıl yani? çözüm olarak ne yapabilirim bilgin var mı?

Yukardaki satirlardan bir tanesi CPython koduna benziyor ama degistirilmis.

Cozum olarak (orijinal) Python kullanmayi deneyebilirsin.