Ubuntu bir program açıldığında mouse çoklanıyor ve bilgisayar yavaşlıyor

Merhabalar, şuanda makinemde ubuntu kullanıyorum ve uzun süredir bir yavaşlık var. Gerek açılması çok uzun sürüyor gerek bir uygulamayı açtığımda açılması çok zaman alıyor. Öncesinde windows kullanıyordum onda bundan daha hızlıydı bu tarz şeyler. Konuda sorduğum şey ise fotoğrafla gösterirsem:

böyle gözüküyor ve takılıyor( Ekran görüntüsü alınca gözükmüyordu telefondan çekmem gerekti)
Araştırdığımda aynı sorunu yaşayan birini pek göremedim ne yapmam lazım?

Merhaba, desktop environmenti silip yeniden kurmak belki sorununu çözebilir. Öncelikle bilgisayardan Ubuntuyu başlattıktan bir süre sonra tty’ye düşmelisin. Sonra tty’den kendi kullanıcı adın ve şifren ile login olduktan sonra şunları deneyebilirsin.

• Service’i yeniden başlatmak
sudo service gdm stop
sudo service gdm start
  • Display Manager’i silip yeniden kurmak
sudo service gdm stop
sudo apt remove gdm
sudo apt install gdm
sudo service gdm start

Bana geri dönüş yapabilir misin dediklerimi denediğinde?

İyi günler.

Bunu yaptığımda bir şey değişmedi. Kapatırken ekran gidiyor kararıyor tekrar tty ye girdiğimde açıyorum ve açılış ekranına yönlendiriyor beni.

Durdurduktan sonra remove gdm dediğim zaman gdm diye bir paketin olmadığını dolayısıyla kaldıramadığını söyledi ve install dediğimdeyse böyle bir paket bulamadğını ve kuramayacağını söyledi.

O zaman şöyle yapalım. Ben sorunun desktop managerden kaynaklı veya desktop environmentden kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü bir sürü fare imleci göstermesinin nedeninin gui kaynaklı olduğunu düşünüyorum. O zaman şöyle bir yol izleyelim.

1- kullandığın desktop manageri silip tekrar kurmak. (Ben desktop manager olarak gdm kullandığını düşünmüştüm. Yanlış düşünmüşüm.)

2- Üstteki olmazsa desktop environment’i(Gnome, KDE, xfce vs.) silip yeniden kurmak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Kullandığınız linux dağıtımı daha önce hızlı çalışıyordu ve sonradan olmaya başladı ise çözüm farklı, ama kurduğunuz günden beri bu şekilde çalışıyorsa çözüm farklıdır.

Bu konuda bir bilgi göremiyorum.

İki seçenek için de özet geçelim. Netleşince daha uygun tavsiyelerde bulunabiliriz.

Eğer daha önce çalışıyor sonradan problem yaşamaya başladıysanız;

How to Refresh Your Ubuntu Installation - YouTube

İşletim sisteminizi çalıştığınız bildiğiniz bir tarihe geri yükleyebilir, yada yeniden yükleyebilirsiniz.

İkinci ihtimal üzerinden gidelim;

Baştan beri bu sorunu yaşıyorsanız bir sürücü çakışması problemi yada eksik bir sürücü problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızın konfigürasyonunu bilmediğimizden mouse sürücünüz, grafik bağdaştırıcınız, hatta kablosuz ağ bağdaştırıcınız, usb sürücüleriniz nedeni ile IRQ çakışması yaşıyor olabilirsiniz, yada sürücünüz eksik olabilir.

şimdi buraya sudo ile başlayan bir sürü süslü komut yazar, terminal kısa yolları ile sihirbazlık yapardım ama önce hangi sürücülerinizin problemli olduğunu bilmek gerekir.

Mesela;

Ctrl+Alt+F2

ile terminal açın…

sudo service lightdm restart

Komutunu deneyin…

control+ALT+t

ile terminal açın,

modprobe -r psmouse

Komutunu,

ardından;

modprobe psmouse

komutunu deneyin diyebilirdim.

Lakin, gösterdiğiniz görüntüdeki problem nedir görtüntü bağdaştırıcınızdan mı, mouse driverdan mı resimden anlamak mümkün değil.

Bu nedenle, her sürücünüzü tek tek kaldırıp tekrar kurarak denemeniz gerekecektir.

Tabi başta belirttiğim gibi durumu önce netleştirirseniz ihtimalleri elememiz daha kolay olacaktır.

Standart sorun bulma:

• Kernel logu ne diyor? (dmesg, /var/log/kern.log)
  • System logu ne diyor? (/var/log/syslog, /var/log/system.log)

Yavaslik:

• top/htop ne gosteriyor?
  • ps -Heo pid,pgrp,user,%cpu,%mem,pri,cls,ni,nlwp,tty,stat,start_time,bsdtime,cmd komutunun ciktisi nedir? (Komut tek satir, iki tane bosluk iceriyor)
1 Beğeni