Ui uzantısını py a çevirirken hata alıyorum

hata şöyle
C:\Program Files (x86)\Python 3.5\python.exe: Error while finding spec for ‘PyQt5.uic.pyuic’ (<class ‘ImportError’>: No module named ‘PyQt5’)

hata bu bunu nasıl çözerim
şimdiden teşekkürler

Çevirme işlemi için nasıl bir komut kullandığınızı da paylaşır mısınız ?

pyuic5 -x dosyaadi.ui -o cıktı.py

bir klasör oluşturup .ui dosyasını oluşturduğun klasörün içine atın ardından o klasörü shift tuşuna basılı tutup sağ tıkla power shell ile açın ve kodu power shell’e yazın

pip install PyQt5 ile modülün kurulu olduğundan emin olun (

Çünkü burada bir import hatası var ve PyQt5 adında bir modülü bulamadığını söylüyor)
ve sonrasında

python -m PyQt5.uic.pyuic -x dosyaadi.ui -o dosyaadi.py

Bu komudu deneyin.

teşekkür ederim kodu yazarak sorunu çözdüm

Ben bu komutu yazdığımda
" Error: No such file or directory: “hm.ui” " böyle bir hata veriyor.

pyuic.bat dosyası olmadığı için de çevirme işlemini gerçekleştiremiyorum. Ne yapmalıyım?

Cmd terminalını hm.ui isimli dosya ile aynı yerde aç, galiba farklı klasör içinde açtığın için hm.ui dosyasını göremiyor. Ya da hm.ui tam pathni yazın

1 Beğeni

Rica etsem iki yolu da detaylı anlatabilir misiniz?

hm.ui isimli dosyan hangi klasördeyse o klasörün içinde Shift-basılı tutarak mausun sağ butonuna click yap, aşağıdakı linktekine benzer menu çıkacak
https://images.app.goo.gl/xo8nQkkEm61Jsz8g6

Bu menude olan ‘Open command window here’ tıkla, sonra ui dosyasını py dosyasına dönüştürme kodunu yaz.
Bazı bilgisyarlarda ‘Open command window here’ yerine ‘Open PowerShell window here’ yazıyor. Fark etmez ikisi de işe yarar.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Halloldu.