Ülke bulma oyunu

python ile yapılabilir mi bilmiyorum eğer başka dil ile yapılması daha kolaysa önerilere açığım ama python ile yapılırsa asıl yapılır
mesela bir ülke söyleyecek haritada o ülkeye tıklayacaksın doğru veya yanlış diyecek

Bizden ne istiyorsun tam olarak ? “Böyle yap… Şöyle yap… There you go !” mu dememiz lazım ? Ya da kod atmamızı mı istiyorsun direkt ?

Bu hiç açıklayıcı değil.

2 Beğeni

Pygame ile yapılabilir diye düşünmekteyim.
Ülkelerin her biri eşsiz bir renge (RGB) sahip olsa, tıklanan koordinattaki pikselin RGB koduna göre dictionary üzerinden o ülke ismine ulaşılabilir. Öbür türlü ülke sınırlarını nasıl belirleriz, pek bir fikrim yok açıkçası.

Edit: Şöyle bir Avrupa haritası var. Tüm ülkeler eşsiz bir renge sahip. (mapchart ile hazırlayabilirsiniz.)

Edit 2: Python Ursina kütüphanesi ile fare ile üzerine tıklanabilen buton objeleri oluşturulabiliyordu. Ülkeleri sınırlarına göre kırpıp, resimleri buton objesi olarak yükleyebilirseniz belki RGB olayından da kurtulabilirsiniz. Her bir ülke için yeni bir buton eklemek gibi vs.

3 Beğeni

Hangi ülke lazım sana

Sanırım yapmak istediğiniz soru cevap niteliğinde olan bir programmış gibi. Program bizlere atıyorum Türkiye'yi Haritada gösterin dediğinde sen Türkiye’yi bulamayıp başka bi ülkenin üzerine mouseyi getirip tıklarsan Burası Türkiye Değil gibi bir uyarı verme niteliğinde bir program mı yazmayı düşünüyorsunuz ?
Yani ben yazdıklarınızdan birazda mantık yürüterek bunu anladım.

1 Beğeni

aynen böyle
arif bey anlıyorsunuz beni :slight_smile:

Geopython, geopandas kullan.

1 Beğeni

bütün ülkeler @Arif_RYG dediğii gibi birşey istiyorum

Öyleyse haritaları hazır indir ya da çiz.
Opencv ile çizgilerin renkleri ile ya da çizgi algılayan filtreler ile çizgileri algıla ve çizgilerin içlerindeki alan algıla ve mouse üzerine gittiğinde metinle belirtsin ya da seffaflık ekle.
Çizgi içine tıkladığinda da tkinter, pyglet ya da bir gui paketi ile soru çerçevesine yönlendir.
Soruyu oraya yaz ve cevap olarak da buton ya da tick ekle kafana göre.

2 Beğeni

Ülke Bayraklarına göre yapılmışı var bir inceleyin derim işte link

Dediğiniz oyunu yapmışlar. Ama tabi hangi dilde yapmışlar bilmiyorum.

1 Beğeni