USB üzerinden Linux sistemlerinden birini kurmak

Merhaba. Daha önce Linux işletim sistemlerinden birini kullanıyordum ama yeni bilgisayar alınca Windows olarak geldiği için böyle kullanmaya devam ettim. Şimdi de içinde çok fazla özel dosyam olduğu için (yaklaşık 200 GB) ve bunları saklayacak bir diskim olmadığı için tekrar Linux’a geçemiyorum. Elimde 32GB bir flash disk var. Bu diske Linux işletim sistemlerinden birini kurmak istiyorum ama kararsız kaldım. Hız bakımından direkt olarak bilgisayara kurmak ile arasında bir fark olur mu?

Merhaba.

Bunu, bilgisayarınızda hard disk olması ile SSD olması arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. SSD hard diske göre hızlıdır, hard disk de flash diske göre. Yine de fazla kaynak isteyen programlar çalıştırmadığınız sürece bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

Bu arada Windows’taki diski bölüp yeni disk bölümüne bir GNU/Linux dağıtımı da kurabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızda iki tane işletim sistemi olur ve istediğinizi başlangıçta seçip çalıştırabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Diski bölümlemek daha mantıklı sanırım. Ancak bilgisayarı biostan başlatamıyorum. Power tuşuna bastığım anda hoşgeldiniz ekranı geliyor. Markası Acer Aspire E 15. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Power tuşuna bastıktan hemen sonra, iki üç defa f2 tuşuna basmayı bir deneyin.

1 Beğeni

Su an Linux’dayim ancak ufak bir sorun olustu. Sadece USB uzerinden baslatabiliyorum. :smiley: Sanirim kurulum yaparken bios’a zarar verdim. HDD’yi gordugu halde no bootable device hatasi veriyor bilgisayari baslattigimda. Internetten bu konu hakkinda biraz bilgi aldim. Pek cok yontem denedim ama bir turlu cozemedim. Son care olarak Windows 10’un iso’sunu indirdim onarim yapmak icin. Fakat linux uzerinden bunu nasil flash diske yazacagimi bilmiyorum. Elimde su an linux’u calistirdigim USB disinda baska bir USB daha var. Windows iso dosyasini nasil bu USB’ye yazacim?

Etcher adinda bir yazilim buldum. Sorun cozuldu.

BIOS’a zarar vermeniz zor, sadece okunabilir bir bölümdür orası (Tamam, yazmak da mümkündür ama doğal yollarla değil.). Büyük ihtimalle GNU/Linux dağıtımlarının kullandığı ve bir GNU projesi olan GRUB(bir işletim sistemi başlatıcı yöneticisi) kurulumunda bir sorun oluşmuştur. GRUB’u GNU/Linux üzerinden tekrar kurmayı denerseniz sorun çözülebilir.

1 Beğeni