Uygulamadepon.xyz

Merhabalar,

uygulamadepon.com alan adına sahip olacak bir proje hakkında biraz bilgiye ihtiyacım var.Hem bunun için hem de proje ayrıntısını vermek için böyle bir konuyu açıyorum.

1. Proje Amacı : Projelerinizi paylaşma,oylama,yorum yapma amacıyla böyle bir şey yapmayı planlamaktayım.Programları indirebilecek,oylayabilecek,yorum yapabilecek kaliteli bir platform oluşturmak istiyorum.

2. Bilgi Almam Gereken Yerler : 1) Flask’ı mı seçmeliyim yoksa Django’yu mu? 2)Böyle projeler var mı? Varsa lütfen link atın. 3)Donanım ve sunucu nasıl olmalı? Donanımı hazırlamak zor olabilir. 4)Bana sponsor olmak isteyen birilerini nasıl bulabilirim? 5)Ekibe ihtiyacım var mı?

Edit : HTML-CSS-JS üçlüsü framework’lerden daha mı iyi olur?

Şimdiden teşekkür ederim,iyi forumlar…

Merhaba.

Github dediklerinizin bir kısmını karşılıyor gibi, ayrıca projelere katkıda bulunma ile alakalı da bir sürü özelliği var.

1 Beğeni

Bunlar sitenin frontend’i için, kullanıcıyla site arasındaki etkileşimle ilgili olan diller. Bir de bu işin backend kısmı var. Ve backend kısmı da web çatıları (web frameworks) ile tasarlanıyor.

Flask ve Django gibi kütüphaneler backend kısmını yazmak için kullanabileceğiniz Python kütüphaneleridir ve web çatısı (framework) olarak hizmet ederler.

Django full-stack olarak isimlendirilen yani sizin web sitenizde ihtiyacınız olmayacak özellikleri ile birlikte gelen, tam donanımlı bir web çatısı iken; Flask, minimal bir web çatısı olup, kullanıcının web uygulamasında ihtiyaç duyacağı özellikleri kullanması için eklentilerin bizzat kullanıcı tarafından indirilmesini talep eder, dolayısıyla genişletilebilir bir özelliktedir.

Flask görünürde daha kolay gibi gelebilir, ancak web sitesinde kullanacağınız özellikler arttıkça, flask da karmaşıklaşmaya başlayacaktır.

Django’da admin paneli, Flask’ın aksine hazır olarak gelir. Flask’ta admin panelini kendinizin yüklemesi gerekecektir.

Django’nun kendi ORM (Nesne İlişkisel Eşleşme) sistemi vardır. Bu sistemi MySQL, PostgreSQL, SQLite, Oracle gibi veritabanlarıyla birlikte kullanabilirsiniz.

Flask ise gömülü bir ORM sistemi ile gelmez. Geliştiricilerin veritabanı işlemlerini SQLAlchemy kütüphanesi yoluyla yapmaları gerekir.

Django, üçüncü parti bir kütüphaneye ihtiyaç duymadan, çeşitli amaçlar için kullanılabilecek bir çok websitesi için farklı araçlar ile donatılmıştır. Flask kullandığınızda ise üçüncü parti kütüphanelere ihtiyacınız olur, bu aslında kütüphane çeşitliğinin bol olmasından ötürü Flask’a esneklik de kazandırır.

Hangisini seçmek istediğiniz size kalmış.

Anlayamadım?

Sitenizde reklamını yapabileceğiniz firmalarla görüşebilirsiniz.

Elbette.

Evet var. Proje arayıp bulamayan biri olarak bu projede bulunmak isterim.

Yani hem Flask,hem de HTML - CSS gerekecek.Flask daha minimal ancak ilerledikçe Django kadar karmaşıklaşacak diyorsunuz.Ayrıca genişletme olayı da var.Admin paneli olmayacak zaten.Buradaki rozetler gibi orada roller olacak.Moderatör vs…Flask ile SQLite olsaydı çok güzel olurdu.Burada arada kaldım işte.Çünkü zamanla çok büyük veriler oluşabilir.

Yani depolaması,işlemcisi,RAM’i ne kadar olmalı tahmini?

Gerçekten mi? Sizin gibi birinin benle ekip olması garip geldi :smile: Tabii ki teklifinizi kabul ediyorum.Mail veya DM yoluyla iletişime geçeriz. (gencaybilirtr@gmail.com)

Bence Django. Flask ile bir sürü kütüphane indireceğin yerde Django ile tak işini çözüyorsun.

Katılıyorum.En azından veri kısmı SQLite olsaydı belki Flask’ı seçebilirdim.

İletişim maili : uygulamadeponiletisim@gmail.com

Logo :

Masüstü arka planı isteyenler için :

Transparant :

Projeniz hayırlı olsun @throwaway1 inşallah bu projeniz hayırlı bir şekilde gerçekleşir :smiley:

Bu olacak gibi :smiley:

Bu arada ekipte olmak isteyen varsa kapımız açık.

Dostum fazla iştahlısın ve sürekli büyük şeyler düşünüyorsun. Bunlar için ekip gerekiyor. Tek başına kotarabileceğin projeler başlangıç için daha iyi olur. Geçen gün de oyun yapıyordun yanlış hatırlamıyorsam.

3 Beğeni

Dediğim gibi hiçbir projeye başlamadım.“Öneri & Düşüncelerinizi” aldım.Her zaman eksik şeyler çıktı tabii.Şimdi basit bir mobil oyun ve bu proje üzerinde çalışıyorum.Çok değişik ve yaratıcı fikirlerim var.Ayrıca @reo ile beraber çalışıyoruz.Pazartesi günü başlıyoruz projeyi geliştirmeye.

1 Beğeni

oldu mu? …

Birkaç haftada projenin olmasını bekliyorsun yani?

Ayrıca şu an proje üzerinde uğraşmıyorum.

oldumu baya vakit geçmiş ???