Veritabanı Yönetimi

Python ile sağlam bir veritabanı yönetimi için önerebileceğiniz modül var mı? Daha önceden SQLite kullandım. Birde json ile veritabanı yapmak mantıklı mı? Teşekkürler.

Bu yapacağınız işe bağlı. Ama çoğunlukla daha düzenli olduğu için veritabanı öneriliyor.

Python için sqlite bana göre iyi, ama başka bir alternatif isterseniz size MySql önerebilirim.

2 Beğeni

Kapsamlı bir projeye girişiyorum ve veritabanı çok önemli bir yer arz ediyor. O yüzden uzunun vadede sorun yaşamak istemiyorum. MySQL’e göz atacağım teşekkürler (:

1 Beğeni

İkisi arasında tercih edin bence;
https://www.w3schools.com/python/python_mysql_getstarted.asp
https://docs.python.org/2/library/sqlite3.html

Uzun vadede MySQL’den daha problematik bir database bulamazsiniz. Standart uyumsuzlugunu, yaptigi sayisiz sacma sapan hack’i ve milyonlarda yavaslamasini gectim, veri kaybediyor. Tablo kitlemeye bayiliyor. Index kullanmayi sevmiyor. ACID’in tek harfini bile beceremedigi icin veritabani olarak siniflandirmiyorum bile. SQL veritabani icin SQLite veya Postgres.

Client tarafindaysa ORM kullanmayacaksaniz alchemy tavsiye ediyorum: https://www.sqlalchemy.org/

Vikipedi öyle demiyor ama: http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTXlTUUw

Ayrıca MySql java’da da oldukça popüler. Yanlışım var mı?

Wikipedia ne demiyor?

Java dunyasini (kurumsal yazilim cogunlukta oldugu icin) Oracle’a yatkin diye dusundum hep, ama MySQL de populerdir eminim. Zaten Java diye kalifiye etmeye gerek yok: En populer DB olabilir MySQL.

Ama hard diskte dosyalar icinde veri tutmayla yarisamaz. Dosyalar MySQL’den daha yaygin?

1 Beğeni

Ne kadar kapsamlı olsa da SQLite ile başlayın; büyük kolaylık olur. Daha sonra PostgreSQL ya da MySQL’e geçersiniz. Tabii bunun ön şartı ORM kullanmak.

Eğer ileri veritabanı işlemlerine dayalı bir projeyse yapacağınız, o zaman yukarıda dediklerimi unutun; size uygun bir veritabanı seçin ve ondan ayrılmayın. Seçmeden önce de iyice araştırın.

1 Beğeni