Veritabanından veri çekme

Projemin bulunduğu klasörde “Veritabanı.txt” adlı bir dosya var.Ben,dosya oluşturuyorum.Ardından Veritabanı.txt’nin içeriğini oluşturduğum dosyaya yazmak istiyorum.Ancak benin oluşturduğum dosya sürekli yenilenecek ve sadece 1 kere veritabanından veri çeksin istiyorum.Nasıl yapacağım?

1 Beğeni

Dosya okuma işlemleri “r” ile yapılıyor.

Kod kısmı şu şekilde = file = open("Veritabani.txt","r",encoding = "utf-8")
Bu şekilde dosya da ne yapacağımızı python a söylemiş olduk.

ardından, dosyanın içerisindeki verileri for döngüsü ile okuyabiliriz. o da şu şekilde;

for i in file:
    print(i)
file.close()

Bu kısımda for döngüsü ile i değişkeni dosyamız içerisinde gezinerek karşılaştığı her şeyi print komutu ile yazdırdı. Dosya içerisine daha önceden veriler yazılırken satır sonlarında “\n” karakteri kullanmadıysanız tüm çıktıyı tek satırda birleşik yazacaktır.

Bu okuma işlemini farklı bir dosyaya şu şekilde yazdırabilirsiniz.

file2 = open("dosya_kayit.txt","w",encoding="utf-8")
file2.write("{}".format(i))
file2.close()

Şimdi toplu bir şekilde açıklamaları ile oluşturmamız gereken kod bloğunu görelim;

file = open("Veritabani.txt","w",encoding="utf-8") #dosyamızı oluşturduk
file.write("Bu dosyada bazı veriler bulunmaktadır.") #dosyamızın içerisine yazı yazdık
file.close() #dosyamızı kapatarak kayıt ettik

file = open("Veritabani.txt","r",encoding="utf-8") #dosyamızı okuduk
for i in file: #for döngüsü ile dosya içerisindeki verileri i değişkenine eşitledik
    file2 = open("dosya_kayit.txt","w",encoding="utf-8") #i değişkeninin değrlerini kayıt etmek için yeni dosya oluşturduk
    file2.write("{}".format(i)) #i değişkenini yeni dosya içerisine yazdık
    file2.close() #dosyamızı kapatarak kayıt ettik
file.close() #dosyamızı kapatarak kayıt ettik

Not = dosya her seferinde 1 defa oluşturulacağı için “w” kipini kullandık. Aynı dosya içerisine bir önceki kaldığı yerden devam etmek için “a” kipini kullanmamız gerekiyor bilginiz olsun.

İşinizi görmediği takdirde tam olarak oluşturmak istediğiniz kod bloğunu ve kodlarınızı bizimle paylaşırsanız yardımcı olabiliriz. İyi günler

1 Beğeni